Като гост в ефира на предаването "Terra Култура" участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Област Чипровци.
Борин запознава слушателите с разнообразието от занаяти, характерни за региона. Освен прочутото и до ден-днешен килимарство, краеведът изброи кожарство, златарство (XVI – XVII в.), книжова школа и може би изненадващо за повечето хора – грънчарството като занаятчийски школи с традиции в областта.
"За жалост в днешно време, колкото и да се опитваме да го съхраним, независимо че ЮНЕСКО обяви килимарството за национално културно наследство, няма кой да работи", казва краеведът.
Друга интересна тема, към която Борин открехва врати, е спецификата и историята на манастирите и църквите във Видинската епархия. Първата книга по темата, върху която работи заедно с Архимандрит Антим, е посветена на Видинската духовна околия, Белоградчишката духовна околия и Кулската. Гостът поясни за слушателите на предаването, че в книгата става въпрос за стари църкви както ранносредновековни, така и възрожденски, тъй като християнството пуска своите корени по тези места много рано.
Борин споменава и втора книга, работата по-която отново е в сътрудничество с архимандрита. Историкът заявява, че тя още не е издадена, но съдържанието ѝ обхваща около 186 църкви, като включва в себе си Берковска духовна околия и Ломска духовна околия.
"При нас, в Чипровския регион, откриваме синкретизма между католицизъм и православие в някои църкви", допълва изследователят.
В края на разговора краеведът обръща внимание и на народните песни от региона. Безмензорни по характер, според специалисти в областта, те са едни от най-старите в България, казва Анюта Каменова-Борин.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg