Тя е изкушена от литературата, но казва, че предпочита да чете любими автори и да създава научни текстове, защото това също е творчески процес. Родена е в град Монтана, живее и учи в София и когато я карам да ми каже къде се вижда след пет-десет години, ми отговаря, че със сигурност ще остане да живее и работи в България. Силвия Николова е новият носител на стипендия на името на акад. Александър Теодоров-Балан за студент по българска филология и литература, връчвана от фондация "Еврика".
Силвия Николова е студентка във Софийския университет "Св. Климент Охридски", в момента е в четвърти курс и казва, че се чувства на своето място в специалността "Българска филология". А ето как разказва откъде тръгва идеята ѝ да учи литература и въобще какво е литературата за нея. "За мен литературата е щастие и вдъхновение, но по-скоро не съм от хората, които твърде много се чувстват в прочетеното, защото смятам, че интуицията не е аргумент и защото смятам, че с това чувстване рискуваш да вървиш по повърхността на текста", обяснява Силвия Николова.
По думите ѝ хората около нея непрекъснато четат, а литературата все още не е изчерпана и все още има какво да ни каже. При Силвия, изследователският ѝ интерес е фокусиран основно върху съвременната българска литература и по специално – върху творчеството на писателя Любомир Милчев – Денди, а когато говори за неговите текстове, тя наистина се пали.
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg