Тя е изкушена от литературата, но казва, че предпочита да чете любими автори и да създава научни текстове, защото това също е творчески процес. Родена е в град Монтана, живее и учи в София и когато я карам да ми каже къде се вижда след пет-десет години, ми отговаря, че със сигурност ще остане да живее и работи в България. Силвия Николова е новият носител на стипендия на името на акад. Александър Теодоров-Балан за студент по българска филология и литература, връчвана от фондация "Еврика".
Силвия Николова е студентка във Софийския университет "Св. Климент Охридски", в момента е в четвърти курс и казва, че се чувства на своето място в специалността "Българска филология". А ето как разказва откъде тръгва идеята ѝ да учи литература и въобще какво е литературата за нея. "За мен литературата е щастие и вдъхновение, но по-скоро не съм от хората, които твърде много се чувстват в прочетеното, защото смятам, че интуицията не е аргумент и защото смятам, че с това чувстване рискуваш да вървиш по повърхността на текста", обяснява Силвия Николова.
По думите ѝ хората около нея непрекъснато четат, а литературата все още не е изчерпана и все още има какво да ни каже. При Силвия, изследователският ѝ интерес е фокусиран основно върху съвременната българска литература и по специално – върху творчеството на писателя Любомир Милчев – Денди, а когато говори за неговите текстове, тя наистина се пали.
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg