Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"МузеяТ" или как се превръщат спомени в причудливи животни

| обновено на 23.01.24 в 08:23

Арт галерията "Сердика" в столицата се превърна във впечатляваща сцена на изкуството, благодарение на изложбата "МузеяТ", организирана от художничката Альона Петришка. Експозицията представя по уникален начин човешките спомени, превърнати в животни. 

Изложбата е открита на 16 януари и ще продължи до 10 февруари. Тя предоставя възможността да се потопят в света на художническата визия на Альона Петришка, която съчетава иновативни техники и материали, за да създаде човешките спомени с животински форми и сътвори оригинални творби.

Альона Петришка споделя в интервю за предаването Terra Култура, че идеята за изложбата е била спонтанна.

"Това е музей от човешки спомени, преобразени в животни. Вълнувам се от дивата природа и се получи някаква еклектика между човешкото и животинското. За мен това беше огромна терапия, тъй като дълги години се занимавам с по-друг вид картини. Имах нужда малко да си почина и да направя нещо ново", разказва авторката.

За реализацията на този амбициозен проект художничката получава помощта на приятели, познати и случайни хора, които събират разнообразни предмети, съдържащи лични интимни спомени. Те включват всякакви неща - от любовни писма и гривни до фотографии и сувенири. След като се сдобива с тези съкровища, Альона Петришка ги превръща в удивителни животински създания.

"Има много интимни запазени човешки спомени, каквито всеки един от нас има и няма как да изхвърли и ги прибира дълбоко в чекмеджето. След како се сдобих с тях малко се шокирах, чудейки се какво ще правя всичко това, как ще ги превърна в изложба. Галеристката ми даде пълна свобода да правя каквото си искам, реших да направя музей на тези хора, защото това са скрити неща, които не можем да изхвърлим. Пазим с години любовните си писма, докато не дойде друг да ги изчисти след нас", споделя в разговора тя.

Альона Петришка се надява, че след завършването на изложбата тези невероятни съкровища ще намерят нови собственици, които ще ценят стойността и значението им.

"Надявам се музеят да си намери нови собственици. Интересно е да видим дали хората ще си познаят съкровищата. Искам да видя дали ще си намерят спомена вътре в тези същества", казва още тя.

Спомените са неща, които не можем да изхвърлим, а  "МузеяТ" на Альона Петришка успя да ги превърне в изкуство, на което всеки може да се наслади.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Альона Петришка е е художник – сценограф с интереси в областта на живописта, текстила, модата и асамблажа. Завършила е Художествена гимназия "Акад. Илия Петров", специалност "Графика" и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", специалност "Моден дизайн". Автор е на три самостоятелни изложби, а през годините е участвала в общи експозиции и пленери. 

Снимки: Галерия “Сердика“
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35