На 25 януари идеята "Фалмис" (думата е традиционният поздрав на банатските българи) празнува своето начало и дългогодишните усилия на група съмишленици и ентусиасти да съхранят и предадат на новите поколения вековните традиции на част от българския народ, известна като банатски българи.
Празникът ще бъде отбелязан с концерт на танцовата група "Фалмис" и приятели на 27 януари и Третата международна научна конференция "Банатските българи – културно наследство, език и литература" в Българската академия на науките на 26 януари.
Какво става с родния български говор на нашите сънародници банатски българи, живеещи в пределите на днешна Румъния, как изглеждат опитите да се продължи писмената традиция на книжовната норма, създадена през XIX век за родния им "палкенски" диалект, да се състави речник и да се превежда и създава литература на него – за това разговаряме с д-р Магдалена Абаджиева, гл.ас. в ИБЕ и д-р Явор Иванов от Националната библиотека "Св. Кирил и Методий", участници в научната конференция.
Чуйте разговора в звуковия файл
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg