Българи отново покориха върха на цирковото изкуство с участието си в на международния цирков фестивал в Монте Карло. Сестри Колеви и Цветомира Кирова-Ерани са сънародниците ни, които получиха две награди "Златен клоун" в 46-ото издание на фестивала. За да говори за техния успех, в ефира на предаването "Нашият ден" гостува Енчо Керязов – последният българин преди тях, носител на приза "Сребърен клоун".
В началото на разговора Керязов, който понастоящем е заместник-кмет по културата, младежта, образованието и спорта в Община Ямбол, почете паметта на писателя Христо Карастоянов, който почина тази седмица. "Имах възможност да го познавам лично и да общувам с него", споделя Керязов, според когото това е голяма загуба както за града, така и за страната.
Относно отличията "Златен клоун" за родните артисти, гостът на предаването, запознат с най-големите циркови спектакли по света, смята, че те са напълно заслужени. "Момичетата показаха невероятна класа, елементи, правени и изпълнявани до този момент само от мъже. Красота и грация. Съчетание на музика и костюми. Много впечатляваща презентация за едни млади момичета – нещо, което принципно изисква дългогодишна подготовка", казва опитният цирков артист.
Керязов споделя повече за интересната история на сестрите, която, по думите му, "умножава наградата по 100". В изграждането им като артисти важен принос има както италианското цирково училище, което завършват, така и родителите им – българин и италианка. Керязов разказва, че през 1992 година работи с бащата на сестри Колеви в Австрийския национален цирк. Той споделя искреното си възхищение от уважението и приемствеността, които Колеви демонстрират към своя баща и българския си произход.
Успехът на другата ни сънародничка, Цветомира Кирова - Ерани, която заедно с мъжа си, Елвис Ерани, е дресьор на животни в цирка, също е забележителен, според Керязов.
Българският артист прави всичко възможно, за да популяризира и пренесе у нас световното цирково изкуство от най-висок клас. Благодарение на организираната от него "Нощ на звездите" в страната ни гостуват най-големите циркови звезди. Керязов с радост съобщава, че 13-ото издание на спектакъла, в който деца и възрастни мечтаят заедно, тази година ще се завърне в зала "Арена" в София.
"Надявам се да успеем да убедим собственика на "Цирк дю Солей" да се лиши от най-атрактивния си номер в Лас Вегас за една седмица", казва Керязов по повод поканата към сестри Колеви да участват в "Нощ на звездите".
На талантливите деца на България, които той не спира да вдъхновява чрез работата на своята фондация, Керязов пожелава да преследват мечтите си.
В края на разговора гостът изразява и своята съкровена надежда повече млади хора да се гордеят, че са българи. Нещо, за което сестри Колеви са пример и вдъхновение.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл:
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg