Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върхът на световното цирково изкуство – отново български

Сестри Колеви на фестивала в Монте Карло
Снимка: Личен архив

Българи отново покориха върха на цирковото изкуство с участието си в на международния цирков фестивал в Монте Карло. Сестри Колеви и Цветомира Кирова-Ерани са сънародниците ни, които получиха две награди "Златен клоун" в 46-ото издание на фестивала. За да говори за техния успех, в ефира на предаването "Нашият ден" гостува Енчо Керязов – последният българин преди тях, носител на приза "Сребърен клоун".

В началото на разговора Керязов, който понастоящем е заместник-кмет по културата, младежта, образованието и спорта в Община Ямбол, почете паметта на писателя Христо Карастоянов, който почина тази седмица. "Имах възможност да го познавам лично и да общувам с него", споделя Керязов, според когото това е голяма загуба както за града, така и за страната.  

Относно отличията "Златен клоун" за родните артисти, гостът на предаването, запознат с най-големите циркови спектакли по света, смята, че те са напълно заслужени. "Момичетата показаха невероятна класа, елементи, правени и изпълнявани до този момент само от мъже. Красота и грация. Съчетание на музика и костюми. Много впечатляваща презентация за едни млади момичета – нещо, което принципно изисква дългогодишна подготовка", казва опитният цирков артист.  

Керязов споделя повече за интересната история на сестрите, която, по думите му, "умножава наградата по 100". В изграждането им като артисти важен принос има както италианското цирково училище, което завършват, така и родителите им – българин и италианка. Керязов разказва, че през 1992 година работи с бащата на сестри Колеви в Австрийския национален цирк. Той споделя искреното си възхищение от уважението и приемствеността, които Колеви демонстрират към своя баща и българския си произход.

Успехът на другата ни сънародничка, Цветомира Кирова - Ерани, която заедно с мъжа си, Елвис Ерани, е дресьор на животни в цирка, също е забележителен, според Керязов.

Българският артист прави всичко възможно, за да популяризира и пренесе у нас световното цирково изкуство от най-висок клас. Благодарение на организираната от него "Нощ на звездите" в страната ни гостуват най-големите циркови звезди. Керязов с радост съобщава, че 13-ото издание на спектакъла, в който деца и възрастни мечтаят заедно, тази година ще се завърне в зала "Арена" в София.

"Надявам се да успеем да убедим собственика на "Цирк дю Солей" да се лиши от най-атрактивния си номер в Лас Вегас за една седмица", казва Керязов по повод поканата към сестри Колеви да участват в "Нощ на звездите".

На талантливите деца на България, които той не спира да вдъхновява чрез работата на своята фондация, Керязов пожелава да преследват мечтите си.

В края на разговора гостът изразява и своята съкровена надежда повече млади хора да се гордеят, че са българи. Нещо, за което сестри Колеви са пример и вдъхновение.

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05