Над 200 представители на световния ядрен бизнес, на Европейската комисия, както и водещи български и международни компании – доставчици на технологии, ще вземат участие в Третата международна ядрена конференция на тема "Възможностите на ядрените технологии за декарбонизация на енергетиката в Европа – технологии, проекти, услуги". Събитието ще се проведе в столицата днес от 14 ч.
Гост в рубриката на предаването "Нашият ден" е Димитър Куюмджиев – енергиен експерт с дългогодишен опит, представител на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ). Той говори за целите на предстоящата конференция и бъдещето на България като ядрена държава.
Според Куюмджиев България е стабилен източник на енергия и трябва да вземе активно участие в споделената отговорност за зеленото бъдеще на Европа. Експертът обръща внимание на противоречивия характер на атомната енергия, който дълго е дебатиран на европейско ниво.
От една страна, при производството на ядрена енергия не се отделят въглеродни емисии. От друга страна, в процеса се произвежда отработено ядрено гориво, чието съхранение е отговорно предизвикателство за околната среда, обяснява гостът в ефира на предаването.
Като възможно решение на казуса със съхранението на ядрен отпадък, Куюмджиев посочва технологиите за преработка на отработено ядрено гориво като суровина за нов тип ядрени централи.
Ядреният специалист е на мнение, че по примера на държави като Франция, с помощта на технологична и геоложка експертиза, България може да реши проблема за съхранението на вторичния ядрен продукт.
Куюмджиев поставя акцент върху меморандума за сътрудничество, който ще бъде сключен на конференцията между БЕМФ и една от най-авторитетните енергийни компании в Украйна. Това е важна стъпка в стремежа на България, като част от Европейския съюз, да продължи процеса на декарбонизация, който доскоро е зависел от руския природен газ.
Куюмджиев пояснява, че ядреното гориво е признато от Европейския съюз за "преходно" в процеса на декарбонизация. Така се явява своеобразна алтернатива на другото "преходно гориво" – природния газ. Енергийният експерт определя атомните централи като един надежден източник на енергия с потенциал за бъдещо по-широко приложение.
На финала на разговора Куюмджиев очертава силуета на ядрена енергетика в България – поне в близкото бъдеще. Американската компания "Уестингхаус" заедно с пет български фирми до края на месец март трябва да представи своята оферта как би изглеждала технологията, каква ще бъде цената, един или два ядрени блока ще бъдат построени. До втори февруари фирмите, които желаят да вземат участие в строежа на тези блокове, трябва да заявят своите намерения. Критериите са много високи, казва Куюмджиев, според когото, ако всичко върви по план, есента ще се сключи договор за строителство.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg