Предаването "Terra култура" отвежда своите слушатели в Регионалния исторически музей - Хасково. Водач в пътешествието през културно-историческото наследство на Хасковска област е д-р Веселина Узунова, главен уредник на отдел "Най-нова история на България", автор на исторически публикации и сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея".
В началото на разговора Узунова казва, че Историческият музей в града предлага богат фонд от артефакти за проявяващите интерес към различни исторически пластове – през антично минало и етнографска колекция до експозиция на тема "Хасково и хасковци през ХХ век".
Музейният уредник споделя: "Нашата публика основно е от ученици, съвсем естествено и нормално. Ние сме особено горди, че успяхме да върнем учениците в музея." Узунова допълва, че за работещия музеен екип обратната връзка от страна на младите и техните учители е от голямо значение.
Гостът на предаването обяснява с доза съжаление, че засега туристическите компании не припознават Хасково и историческия му музей като дестинация в своите маршрути както поради липсата на реклама, така и заради неразвитата туристическа инфраструктура в града. За сметка на това музейният център в с. Александрово и прилежащата към него Александровска гробница са известни и в България, и в чужбина, разказва Узунова.
Узунова смята своите колеги и себе си за щастливи хора с чувство за мисия. "С колегите много рядко говорим за заплати и разочарование. По-скоро говорим за това какво можем да направим. Работим с въодушевление, с поглед към новото и иновативното", споделя тя.
Сценаристът на документалната поредица "Загадки и истории в музея" разказва повече и за този уникален за България проект.
В рамките на 10 епизода зрителите на документалната серия могат да се запознаят с 20 теми, свързани с някой конкретен експонат от експозиция в музея. Филмовият проект е осъществен чрез европейски финансов механизъм с партньор Исландия, допълва Узунова. Тя очертава и някои културно-исторически теми, които чрез възстановки, музика и изследователски подход ще бъдат представени в поредицата.
Една от темите, които сценаристът представя на слушателите, е озаглавена "Непокорните Шишмановци" и е посветена на известния хасковски род от XIX век. Къщата на Христодул Вълчев Шишманов, допринесъл за културно-просветните процеси в града, скоро ще бъде отворена за посетители след около 30 години затворено положение, споделя още Узунова.
Поредицата, която към момента се промотира през местната телевизия, ще бъде достъпна и за посетителите на Кирковото училище – още един обект, който предстои да бъде открит скоро, по думите на Узунова. За финал тя кани всички слушатели, които имат желание да се впуснат в едно пътешествие в миналото, да заповядат в Регионалния исторически музей - Хасково.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg