Стефан Стамболов, една ярка, но противоречива фигура в българската история до днес, е обект на все повече признание. Дали времето е причина за това? Той е роден преди вече цели 170 години, на 31 януари (по стар стил).
Как и откъде се взе този мъж, завоювал безспорно уважение и на световната политическа сцена? Какви са заслугите му за създаване на българската армия от т. нар. "земска войска"? Неизбежна или непростимо укорима е жестокостта му при разправата с политически противници?
Разговаряме с историците доцент Стефан Дечев от НБУ, Николай Поппетров от БАН и с историческия писател Николай Иванов. Стефан Дечев ни припомня амплитудите на общественото отношение към Стамболов и приживе, а особено след смъртта му до наши дни. Николай Поппетров обръща внимание на факта, че някои недотам демократични форми на управленска практика от Стамболов просто са нямали алтернатива, а Николай Иванов разкрива интересни факти от отношението на руската дипломация към Стамболов, както и защо за създаване на армията и укрепването на българската държавност е била нужна и известна принуда.
И тримата събеседници се обединяват около тезата, че уважението към държавник от такъв ранг ще расте с годините.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg