Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинет на любопитствата – среща на изкуството и науката

Интерактивна изложба на артисти и учени в галерия в София

"Кабинет на любопитствата" е интерактивна изложба на млади български артисти и научни работници от Природонаучния музей в София, които изследват връзката между изкуството и науката.

Четирите инсталации – Artificialia, Scientifica, Naturalia, Exotica на Биляна Дешева, Величка Джамбазова, Гергана Иванова и Сиана Дамянова разглеждат концепцията за кабинетите на любопитствата като колекции с причудливи природонаучни артефакти. Всички те представят пред зрителя едно далечно измерение между фантазия и реалност. Темата е изследвана през призмата на съвременното изкуство.


Вдъхновени от богатия архив на музейните колекции художничките следват набелязаните от научните експертите категории и създават своето изкуство в четирите кабинета-инсталации.

Artificialia дава поглед към структурата на спомените, Scientifica изправя човека пред безмерността на космоса, Naturalia преосмисля природата и нейната материалност, а Exotica олицетворява вечното човешко търсене.

Инсталациите са подредени в своеобразен лабиринт, през който посетителят преминава и общува с изкуството и неговите различни форми. 


Със своята работа артистите доказват, че цялото е по-добро от сбора на неговите части (Р. Дж. Елъри). "Кабинетът" трябва да се разглежда като едно цяло, където отделните творби заедно изграждат смисъла на тази съвременна изложба. В нея всеки посетител открива и интерпретира разглежданите теми чрез безкрайните възможности, които се разкриват пред неговия ум.

"Кабинетът на любопитствата" може да бъде разгледан до 17 февруари в столичната галерия "Кредо Бонум".

Проектът е финансиран от Национален фонд "Култура" и се осъществява с подкрепата на Националния природонаучен музей при БАН.

Снимките са предоставени от Биляна Дешева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03