Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еросът и изкуственият интелект

Френският поет Жак Превер пише стихотворение, преведено от Пенчо Симов, в което, още преди повече от половин век, прогнозира изкуствената любов на бъдещето:

...човекът удобно настанен във своята машина
за обитаване чете с машината за четене отговора
на машината за писане
 И в своята машина за мечтаене с машината за смятане
купува машина за обичане
 И в своята машина за осъществяване на мечтите
 той се люби
с машината за писане посредством машината за обичане
 А машината му изневерява с един като голяма шина
 ама шина да пукнеш от смях.

"Любов по роботски", Жак Превер

Всъщност и в пиесата "Р.У.Р." на Чапек от 20-те години на миналия век, дала на света думата "робот", става дума за любовни страсти между изкуствените същества в нея. Докъде ще ни докара развитието на изкуствения разум, в съчетание с нагоните и романтиката на човека?

Припомняме си произведения на български писатели като Александър Геров, Яна Язова, Любомир Левчев, и имена като Кадзуо Ишигуро и десетки съвременни интерпретации на темата в киноиндустрията.

Говорим със социоложката и писателката Мира Радева, с професор Румяна Станчева, специалист по френска литература в СУ, с журналиста и познавача на нови технологии Йоан Запрянов и с Владимир Станчев, бивш директор на Учебно-изчислителния комплекс към Центъра за приложна математика на Техническия университет, автор на софтуерни програми.

Въз основа на зараждането и развитието на индустрия, осъществяваща производство на изкуствени партньори не само за секс, но и за "романтична връзка", обсъждаме предизвикателствата пред човечеството. 

Според Румяна Станчева Превер е предвидил с усета на поета, макар и с доза сарказъм тези тенденции в развитието ни. 

Мира Радева споделя от опита си на социолог наличието на дефицити в човешките взаимоотношения, които предполагат навлизането на изкуствения интелект и в тази сфера. 

Йоан Запрянов смята, че в големи човешки общности се засилва усещането за самота и несподеленост, и затова изкуственият интелект ще бъде използван като заменител и в интимната област. 

Владимир Станчев, въз основа на интервюта и статии на Сам Алтман, Бил Гейтс, Илън Мъск и други, прогнозира промяна на някои характеристики на днешния човек в бъдещето, които още не можем да сме сигурни къде ще ни отведат. 

Снимки – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

През юли лятото се развихря

В редакция "Хумор и сатира" обичаме лятото не по-малко, отколкото обичаме есента, зимата и пролетта. В първата неделя от истинското лято веднага след новините в 18 часа можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Антон Радичев и Пламен Сираков и писателя Мирон Иванов, които са..

публикувано на 05.07.24 в 18:10

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Голямата загуба Загубих си джоба – Нали съм щастливец. А вътре богатства за цял милион: От чужд геврек дупка, Перчем от плешивец… И въздух, и въздух от спукан балон! Поет от национално значение Янаки Петров (Чичо Чичопей) Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на..

публикувано на 05.07.24 в 16:27

Група "Сигнал" с уникален спектакъл на варненска сцена

Жителите и гостите на Варна ще бъдат свидетели на  уникален музикален спектакъл на 8 юли . За първи път морската ни столица ще посрещне обичаната рок група " Сигнал", която ще се изяви съвместно с 30 музиканти от симфоничен оркестър . Шоуто, озаглавено "СИГНАЛ Symphonic", е първият такъв проект в историята на групата и обещава незабравимо изживяване за..

публикувано на 05.07.24 в 13:28

Д-р Ема Константинова: От мечтите за изкуство до преподаването на филмово продуцентство

Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със..

публикувано на 05.07.24 в 11:23