Да обединиш науката, по-специално психологията, с православната вяра и християнското битие. Психологът – свещеник, отец Йордан Аврамов, от храм "Св. великомъченик Георги" в Сандански говори за съчетанието между служението като свещеник и практикуването на професията психолог.
Към момента о. Аврамов пише докторат по психология, в който изследва усещането за благополучие и увереност у вярващите хора. Според свещеника-психолог това съчетание е съвсем естествено.
Психотерапията о. Аврамов осъществява в храма при взаимодействието си с хората. В началото до него се допитват само миряните от църквата, но постепенно започват да го търсят и външни лица. Хората имат нужда да споделят страхове, притеснения, тревожност, проблеми във взаимоотношенията с близки, разказва свещеникът.
В научните среди има много имена, изследващи това взаимодействие – например сръбският психиатър и християнски мислител Владета Иеротич. Техните постижения показват, че религиозното преживяване може да бъде в голяма връзка с психичното здраве. О. Аврамов обръща внимание, че за съжаление обикновено дори в контекста на християнството хората се отдават на източни практики. Според психолога-свещеник християнството предлага широк спектър от подходи, които имат благотворно влияние върху човешката психика – покаяние, молитва, любов, смирение, благодарност, прошка, изповед.
Свещеникът пояснява, че изповедта не е равнозначна на терапия. Целта на изповедта е собствено покаяние и възвръщане на връзката с Бог. Ако човек има нужда от духовно напътствие, това може да се случи в беседа между вярващ и свещеник.
О. Йордан Аврамов обобщава: "Психотерапията обхваща по-скоро хоризонталното направление на човешкия живот, докато духовността се стреми да носи спасение на човека, да му дарува някакво упование във вечния живот."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg