Художникът Борян Лазаров представи новите си творби в изложбата "Карета" в Културния център по себепознание "Орфей" в София. Експозицията включва маслени картини и произведения в смесена техника.
Ето какво споделя авторът за своето изкуство и вдъхновението в живописта:
"Живописта предлага визуален образ на пътя, който изминават четката и перото в своето изследване на основните живописни и творчески въпроси. На една от плоскостите на тези въпроси е решаването на фабулата за пространството, перспективата, деформацията.
Благотворна отправна точка, за българския майстор по въпроса за пространството в картината, е Правата перспектива, постигната в Нипон. В концепцията на правата перспектива е заложена представата за непреходното. Чрез правата перспектива ние изобразяваме непреходното, безкрайното.
Пространството в живописта не е копие на действителното пространство, то заема впечатления и форми, без да ги повтаря. Това е идеята на живописния образ, който е нова и неповторима видимост.
Живописта въобще е една нова, загадъчна видимост, която, за да разцъфти, заема форми и пропорции, на базата на които да създаде нещо ново и живо по различен начин.
Голямото предизвикателство е линията, защото с нея много бързо достигаме до важните въпроси и ги разрешаваме или коментираме с няколко замаха. Ако трябва да коментирам наистина оригиналността на линията при различните майстори, бих казал, че контурът на Сешу е по-пряк и по-обобщаващ, докато при Хокусай е по-усложнен, но еднакво скоростен, дори по-бръз понякога!
От друга страна въпросът за пространството е как ще се наситят или изпълнят белите полета в правата перспектива. Както казва и Нерон, белите пространства и въобще областите в картината не са празни, "Те са изпълнени с живот, който ние не знаем какъв е". Деформацията на образите е авторска задача, която наричаме и стилизация, което означава реализация на живописния стил. Това са всъщност някои от най-фундаменталните творчески проблеми и въпроси, и аз предлагам моите решения в изложбата "Карета".
Борян Лазаров (Боран Горанов Стрезов Гайтанджиев) е роден през 1979 г. в София. Завършил е Националната художествена гимназия в София, а след това получава стипендия за следване в лондонския колеж "Byam Shaw", част от Лондонския институт по изкуства. След дипломирането си през 2001 г. работи като художник на свободна практика. Има самостоятелни и съвместни изложби в Лондон, Виена, Осло и София.
Снимките са предоставени от Борян Лазаров
Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни. Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..
"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg