Тази нощ в 0.59 часа настъпи Китайската нова година – година на Дървения дракон.
Честито на празнуващите!
Самите китайци я наричат Веселата пролет (春节), но светът наложи своето наименование. Веселата пролет е най-важния празник в китайския календар и затова честванията продължават 15 дни.
Посолството на КНР отбеляза идването на Веселата пролет с много предварителни събития, чиято кулминация беше състоялата се преди седмица в НДК Българо-китайската "Пролетна среща на културите". Няма как да се предаде цялото богатство на атмосферата там, нито разнообразието по щандовете за книги, изложбата на храни, на дрехи и дамски аксесоари за коса... Най-голям интерес българската публика прояви към китайските младежи, облечени в български национални носии...
Ето така протичаха разговорите по време на Българо-китайската "Пролетна среща на културите" – къде на български, къде на английски... Важното е, че стана ясно неимоверното старание и желание на тези младежи да се докоснат колкото може повече до българската култура. Изключително нарастналият интерес на българите към китайската култура също пролича. Много българи вече изучават езика, интересуват се от историята и литературата на Китай... Сред тези, които активно следяха проявите, свързани с Веселата пролет, беше и българската етно, поп и джаз певица Лика Ешкеназ.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg