Кой е Борис Надеждин и как една руска журналистка вижда руското влияние в България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова, журналистка, избягала от Русия в България след началото на войната в Украйна.
"Борис Надеждин според мен е символ на руснаците, които са против войната Защото той е легална политическа фигура, която манифестира негативно отношение към войната. Той е и единственият политик, който е против войната и все още е в Русия, а не е избягал някъде на Запад.
Разбира се, той е съгласуван кандидат, но в процеса на избирателната кампания той се радикализира и сега целта на властта е да го спре. Според мен 99% той няма да бъде допуснат до избори под някакъв предлог.
Мисля, че няма някаква интрига в тези избори, за съжаление, защото през последните 10 години нямаше легални избори в Русия. Всички кандидати са били съгласувани. И резултатите ще бъдат написани, каквито на властта ѝ трябва да бъдат.
Но все пак, с тези опашки, подкрепящи Надеждин, видя се, че много хора в Русия не подкрепят Путин и политиката му за войната. Видя се и че хората са уморени от войната вече. Ако не беше така, защо не видяхме опашки в подкрепа на Путин или други кандидат-президенти? Къде са неговите опашки от хора, които го искат за президент?
Всъщност опашките в подкрепа на Надеждин са легален протест на руснаците срещу войната."
Реалната подкрепа за Путин
"Никой не може да каже каква е тя в Русия, защото никой руснак не е казал истинските си мисли пред журналисти или социологически проучвания. Това е така, защото в Русия всички опозиционни възгледи са престъпни според съвременното руско законодателство. Но ние знаем, че повече от половината хора, които биват питани по въпроси в Русия, те отказват да отговарят въобще. Това означава, че те нямат желание да кажат какво мислят всъщност. Това е знак, че далеч не всички хора подкрепят Путин. Вероятно дори те не са мнозинство сред гражданите."
Борис Надеждин
"Той не е много интересна политическа фигура и никога не е бил. Той беше политически активен преди 2000 година и след това се превърна в "джобен либерал" за властта. Беше редовен участник в пропагандиско шоу в ролята на момчето за всичко. Контролиран либерал. Но то сега в Русия няма някой да не е контролиран. Той никога не е имал ясни позиции. Той плува. Както и говори неща, които са недопустими. Като например, че Крим е руски.
Все пак появата му и голямата подкрепа за него трябва да покаже на руските елити – военните, икономическите елити, системните елити, че след изборите не трябва да правят резки движения, силови движения, както беше масовата мобилизация например.
И че трябва да мислят за прекратяване на войната. Елитите трябва да са наясно, че хората, които не са съгласни с тях, вече са многобройни в Русия.
Но Путин не чува хората и обществото. За него няма значение какво мислят гражданите.
Ако тези елити видят, че Путин вече не е толкова популярен и харесван, може би ще се опитат да го насочват в друга посока.
Разбира се, президент на Русия ще бъде Путин. Няма никакви други варианти. Но тези елити, ще се опитат да му повлияят, според мен."
Руското влияние в България
"Мисля, че руското влияние в България е много голямо, за съжаление. Аз сега живея в Русе, който е много красив град с чудесни хора. Прекрасен град, но когато говоря с тези хора, те са изцяло на страната на Русия и ми казват – обичаме руския народ, обичаме Путин и всичко, което Русия прави сега. Не обичаме Украйна, украинците и техния Зеленски. Не ни харесва Атлантическото влияние в България. Това за съжаление са масовите възгледи в Русе. Мисля, че в България няма критично осмисляне на това, което прави Путин, и на ситуацията въобще. Мисля, че меката сила на Русия в България е недооценена. Защото например тук в Русе е било Консулството, което сега е затворено, но много години то е работело именно за да влияе на възгледите на хората. Твърде много изглеждат връзките между руските консулства и българските служби и цялото управление на България."
Ще ви разкажа история:
Големият ми син учи в гимназия тук и той вижда на дрехите на учителите значки и знаци на "Руския фонд". Значи тези хора участваха във различни мероприятия, които бяха точно с цел промяна на възгледите на гражданите. Според мен е много тревожно учители да имат такива разбирания. Плашещо е, когато учители имат такива възгледи.
Класният ръководител пък на малкия ми син пък често го пита защо сме напуснали Русия, защото Русия е хубава държава, богата. И този учител е искрен, той наистина не разбира защо сме напуснали Русия след началото на войната. Този учител не разбира въобще какво се случва в Русия, дори и да обясняваме с часове. Това е важен знак, че даже образовани хора, които учат децата, имат такива възгледи.
Не искам да обидя никого, но когато чуя такива възгледи от например таксиметров шофьор, ще ги приема за нормални, но когато учители говорят такива неща, това е плашещо.
За съжаление в България има почва за вътрешни конфликти и провокации. Бих искала да напомня, че много подобни неща се случваха в Украйна преди войната.
Руската провокация цели да раздели обществото. И когато получат достатъчно голяма подкрепа в една държава, както в Източните части на Украйна, Борис Надеждин може да прави каквото си поиска.
Затова е важно да има помощ за Украйна, важно е да покажем на хулигана, че той е престъпник и не може да прави каквото си иска в чужди държави. Путин е престъпник и само силно противостояние отвън може да предизвика вътрешни промени в Русия.
Ако Путин не бъде спрян в Украйна, той ще си мисли, че може да прави каквото си поиска, а той иска да възстанови империята и ще стигне много по-далеч, ако не бъде спрян."
Снимка – личен архивПреподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg