Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra култура

85 години от рождението на актьора и певец Коста Карагеоргиев

На 12 февруари се навършват 85 години от рождението на популярния в миналото актьор и певец Коста Карагеоргиев.

Коста Карагеоргиев (12.02.1939 г. Варна – 03.07.1998 г. София) е български актьор и певец. Специализира пантомима при Л. Фиалка в Прага през 1965 г. От 1967 г. е в трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов", където играе до смъртта си. Преподава пантомима във ВИТИЗ. Има участия в киното, телевизията, радиото, естрадата. Има записани песни в Българското национално радио и Балкантон. Носител е на национални награди.

Първата роля на Коста Карагеоргиев в Сатиричния театър е Мишка в "Ревизор" от Гогол, реж. Методи Андонов. Последната – Автографа в "Преди последния спектакъл" от Любомир Пеевски, реж. Илия Добрев. Сред постиженията му са ролите в спектаклите "Ромео, Жулиета и Петрол" от Ив. Радоев, "Кавказкият тебеширен кръг" от Б. Брехт, "Седмо: кради по-малко!" от Дарио Фо, "Женитба" от Гогол, "Януари" от Й. Радичков, "Как се обира банка" от С. Файяд, "Рейс" от Ст. Стратиев и др.

Има издадени няколко песни на малки грамофонни плочи. Най-известните му песни са "На всеки километър" (м. Атанас Бояджиев и Петър Ступел, т. Найден Вълчев) и "Някога, някога" (м. Димитър Вълчев, т. Недялко Йорданов).

През 1968 г. печели Първа награда на Международния фестивал "Златният Орфей" с песента "Гротеска".
Коста Карагеоргиев (вляво) в Първо студио на БНР, буфооперата Цар и водопроводчик
В звуковия файл можете да чуете – коментар и звукова памет от Архивния фонд на БНР с откъс от предаването "Който пее, зло не мисли", излъчено през март 1997 година по програма "Христо Ботев", с участието и на композитора Петър Ступел.

Снимки – личен архив и стоп-кадър

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49