Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Качество на живот в напреднала възраст

Снимка: Ани Петрова

Възможно ли е? – попитахме акад. Владимир Овчаров, автор на книга с послания за дълголетие и достойни старини. С опитния преподавател по анатомия говорихме за начина ни на живот и вредните навици, които ни състаряват, за състояния като самота, отчуждение, раздразнителност.

Основна тема бе и изкуственият интелект (ИИ), ползите и рисковете от неговото приложение в медицината. Разбира се, още е рано за категорични прогнози, но очакванията, свързани с прилагането ИИ са оптимистични: да подпомага двигателната активност на инвалидизирани хора, да възвръща зрението, слуха, речовите, сетивните и сензитивни функции. Проблемите и страховете от ИИ и неговата универсална приложимост, също не са малко: ще запази ли човекът своя контрол и водеща роля, ще има ли изкуственият интелект морал, ще спазва ли някакви етични норми? Въпроси без отговор, все още.

Акад. Владимир Овчаров
В хода на поредния брой "За здравето" не успяхме да включим в дискусията акад. Лъчезар Трайков, който в статия дава своята прогноза: "Дали изкуственият интелект ще има морал и етика зависи от самите нас" – твърди неврологът и доскорошен ректор на МУ, София.

Към дебатите в студиото обаче се присъедини проф. Димитър Петков – изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Известният кардиохирург също изрази своите очаквания от прилагането на ИИ, но имаше и няколко други повода за разговор с него.

Проф. Димитър Петков
Първият от тях – лицензираната хеликоптерна площадка на покрива на болницата, на която през седмицата кацна машина на словашкия HEMS, за да докара пострадал скиор от Банско. Вторият повод бе да проследим състоянието на двамата пациенти с трансплантирано и с изкуствено сърце. За радост те се подобряват, като единият от тях вече е изписан, а на другия предстои прибирането у дома в най-скоро време. Впрочем проф. Димитър Петков ще бъде наш гост в изданието на 17 февруари 2024 г.

А във финалните щрихи на здравното предаване академик Овчаров отправи своите съвети към по-възрастната аудитория за здравословен начин на живот, за двигателна и умствена активност, за упражняване на достъпен спорт и най-вече – за постоянно общуване и позитивни нагласи.

Снимки: Ани Петрова, Кирил Чобанов, УМБАЛ "Света Екатерина"
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30