Възможно ли е? – попитахме акад. Владимир Овчаров, автор на книга с послания за дълголетие и достойни старини. С опитния преподавател по анатомия говорихме за начина ни на живот и вредните навици, които ни състаряват, за състояния като самота, отчуждение, раздразнителност.
Основна тема бе и изкуственият интелект (ИИ), ползите и рисковете от неговото приложение в медицината. Разбира се, още е рано за категорични прогнози, но очакванията, свързани с прилагането ИИ са оптимистични: да подпомага двигателната активност на инвалидизирани хора, да възвръща зрението, слуха, речовите, сетивните и сензитивни функции. Проблемите и страховете от ИИ и неговата универсална приложимост, също не са малко: ще запази ли човекът своя контрол и водеща роля, ще има ли изкуственият интелект морал, ще спазва ли някакви етични норми? Въпроси без отговор, все още.
В хода на поредния брой "За здравето" не успяхме да включим в дискусията акад. Лъчезар Трайков, който в статия дава своята прогноза: "Дали изкуственият интелект ще има морал и етика зависи от самите нас" – твърди неврологът и доскорошен ректор на МУ, София.
Към дебатите в студиото обаче се присъедини проф. Димитър Петков – изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Известният кардиохирург също изрази своите очаквания от прилагането на ИИ, но имаше и няколко други повода за разговор с него.
Първият от тях – лицензираната хеликоптерна площадка на покрива на болницата, на която през седмицата кацна машина на словашкия HEMS, за да докара пострадал скиор от Банско. Вторият повод бе да проследим състоянието на двамата пациенти с трансплантирано и с изкуствено сърце. За радост те се подобряват, като единият от тях вече е изписан, а на другия предстои прибирането у дома в най-скоро време. Впрочем проф. Димитър Петков ще бъде наш гост в изданието на 17 февруари 2024 г.
А във финалните щрихи на здравното предаване академик Овчаров отправи своите съвети към по-възрастната аудитория за здравословен начин на живот, за двигателна и умствена активност, за упражняване на достъпен спорт и най-вече – за постоянно общуване и позитивни нагласи.
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg