Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да създаваш "театър в апартамент"

Снимка: архив на Антоанета Петрова

Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Нормън ще оживее по един необикновен начин, именно в апартамент. Сценографично представлението не се представя на сцена, а в истински апартамент. Сюжетът изправя двете героини на кръстопът пред лицето на живота и смъртта. Заглавието "Лека нощ, мамо" се превръща в историята за най-лошия кошмар на един родител – самоубийството на неговото дете. И всичко това ситуирано в реална кухня на апартамент сякаш крещи още по-истински за взаимоотношенията между майката и дъщерята, за премълчаното и прибързано изказаното, споделя доц. д- р. Антоанета Петрова:

"Много силно и естествено стои действието на пиесата. Аз съм в ролята на майката, Ася Иванова е дъщерята, а проф. Възкресия Вихърова е наш режисьор. Съкровено се получава това представление. Публиката е свидетел на една ръка разстояние и такъв тип представления наистина трябва да се гледат отблизо. Освен това съм щастлива да обявя и за първи път във вашия ефир, че основаваме и нова плейбек трупа, в която работя с мои студенти от Нов Български Университет и актьори."


Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Норман е наградена с Пулицър през 1983 г. Диалогът в пиесата е урок за майки и дъщери, психологически изграден разговорът между Джеси и майката – Телма. Изказаното и премълчаното между тях постепенно разкрива причините за това решение. Нетеатралното пространство помага на такъв тип представления, апартаментът не е винаги един и същ. А финалът със заглушителното тръшване на вратата се запечатва в съзнанието на зрителя и замисля.

Представлението можете да видите на 16-и февруари в Овча Купел от 19.00 часа. Режисьор е Възкресия Вихърова, музикалната среда е на Илиян Парасков, участват Ася Иванова и Антоанета Петрова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата – сесия за разпространение и Театър - Студио Персона, в партньорство с New Bulgarian University.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33