В концерт-спектакъла ще бъдат представени тракийски танци от Петко Стайнов. Включени са шедьоври на българската класическа музика от 20-те години на XX век по произведения на Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Петко Стайнов. Концепцията, хореографията и постановката на събитието са на доц. д-р Анна Пампулова:
"Не се е поставял танц върху цялото произведение. За първи път ще бъде поставен целият цикъл на Тракийски танци включващи – "Пайдушко хоро", "Мечкарски танц", "Хоро", "Ръченица". Известният пианист проф. Ромео Смилков направи транскрипция за пиано на 4 ръце, на която ще стъпи проектът. "Тракийски танци” - музикална творба, която начертава същностни характеристики в българския симфонизъм от 20-те – 40-те години. Произведението има особено място не само в личния път на Стайнов, но и в оркестровата творческа и изпълнителска практика въобще. Проектът се реализира и със съдействието на департамент "Музика", участие на студент изпълнител-вокал докторант Ин Джъхао. Самият проект среща и различни поколения, а и пространството, в което ще го представим също го прави уникален. В интимното пространство на галерията, чрез стъкления под, с публиката около нас."
Костюмите са дело на Елизабет Михайлова. Изпълнителите на пиано са проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Мартин Дафинов.
Изпълнители: танц за "Тракийски танци" – Яница Шопова, Михаел Гергинов преподаватели по танц към департамент "Театър", НБУ, както и дипломанти от модул "Танцов театър", НБУ – Мария Игнатова, Ксения Бакалова, Марина Хараламбова, Мила Новаков.
Изследователски текст за Димитър Ненов – гл. ас д-р Полина Димчева Антонова, департамент "Музика", както и идея за реализация на проекта е на Николай Миразчийски и фондация "Петко Груев Стайнов".
Концерт-спектакълът ще бъде представен на 29 март 2024 г. в УниАрт галерия на НБУ, като първа сцена.
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg