Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията от срещата на Христос с хананейката

Снимка: pravoslavenhram.com

17-ата неделя след Петдесетница евангелският текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. Христос пътува през земите Тирска и Сидонска, където Го среща една жена хананейка, езичница. Чула за чудесата, които върши с висок глас тя моли Спасителя да излекува от бяс болната ѝ дъщеря. Спасителят не ѝ обръща никакво внимание, дори не я поглежда. Ако на някой от нас му се случи да бъде така пренебрегнат той би се отчаял и би престанал да проси помощ. Хананейката обаче продължила да върви по дирите на Сина Божи със своята молба. Макар Спасителят да знае силата на вярата на тази жена Той продължава да не чува нейната молба. Така Сърцеведът порицава гордостта на евреите, които смятат, че произходът им се явява едва ли не входен билет за рая. Синът Божи ни дава да разберем, че в Царството Божие може да влезе всеки без значение на произход, пол и раса, стига той убедено да вярва. От една страна това е удивителен разказ за това какво е вярата, а от друга ни разкрива какви са отношенията между човека и Бога - отношения, които се градят върху постоянни парадокси, отношения, които са толкова дълбоко лични, че е абсолютно невъзможно отвън да видиш техния механизъм. Заедно с културолога д-р Слава Янакиева разговаряме за посланията от срещата на Христос с хананейката.


Как се развива богомилството? Защо то се възражда в България през 21 и каква е новобогомилската апологетика научаваме от проф. Иван Христов, преподавател в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" и ръководител на Mеждународния проект "Богомилството в историята и в наши дни".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07