Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията от срещата на Христос с хананейката

Снимка: pravoslavenhram.com

17-ата неделя след Петдесетница евангелският текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. Христос пътува през земите Тирска и Сидонска, където Го среща една жена хананейка, езичница. Чула за чудесата, които върши с висок глас тя моли Спасителя да излекува от бяс болната ѝ дъщеря. Спасителят не ѝ обръща никакво внимание, дори не я поглежда. Ако на някой от нас му се случи да бъде така пренебрегнат той би се отчаял и би престанал да проси помощ. Хананейката обаче продължила да върви по дирите на Сина Божи със своята молба. Макар Спасителят да знае силата на вярата на тази жена Той продължава да не чува нейната молба. Така Сърцеведът порицава гордостта на евреите, които смятат, че произходът им се явява едва ли не входен билет за рая. Синът Божи ни дава да разберем, че в Царството Божие може да влезе всеки без значение на произход, пол и раса, стига той убедено да вярва. От една страна това е удивителен разказ за това какво е вярата, а от друга ни разкрива какви са отношенията между човека и Бога - отношения, които се градят върху постоянни парадокси, отношения, които са толкова дълбоко лични, че е абсолютно невъзможно отвън да видиш техния механизъм. Заедно с културолога д-р Слава Янакиева разговаряме за посланията от срещата на Христос с хананейката.


Как се развива богомилството? Защо то се възражда в България през 21 и каква е новобогомилската апологетика научаваме от проф. Иван Христов, преподавател в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" и ръководител на Mеждународния проект "Богомилството в историята и в наши дни".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47