Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да питаме Сирака" гостува на Българския културен институт в Братислава

Мултимедийната изложба като проявление на културната дипломация

За първи път екипът на предаването "Какво се случва" прескача границите на България и задава вечния си въпрос от Братислава. Програмата за култура на Българското национално радио "Христо Ботев" гостува на българската общност в словашката столица, за да представи творческото наследство и идеите на талантливия художник, критик, поет, театрал и общественик, един от най-ярките интелектуалци у нас – Панайот Тодоров Христов, познат с псевдонима Сирак Скитник.

На 22 февруари 2024 г. бе представена мултимедийната изложба "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник" с която радиото отбеляза 140 години от рождението на първия директор на обществената медия Сирак Скитник и 80 години от смъртта му. Мултимедийната изложба спечели и едноименната награда за оригинално дигитално произведение. Тя разказва в картина, звук и сюжет за приноса на Сирак Скитник към културния и обществения живот на страната през първата половина на ХХ век.

Представянето на виртуалната изложба, посветена на Сирак Скитник, се осъществява с любезната покана на Българския културен институт в Братислава и е част от активната програма на за популяризиране на родното изкуство.

Гости в изнесеното студио на "Какво се случва" не са случайни. С тях говорим за българския културен живот в Словакия, но и за наследството на Сирак Скитник – основателя на някогашното Радио София.

"В известен смисъл тази изложба по естествен начин обединява миналото и бъдещето, защото говорим за миналото с модерни технологични средства и показваме как можем да се докосваме до своята аудитория по начини, различни от традиционния ефир", казва генералният директор на БНР Милен Митев.

Той допълва, че радиото трябва да се стреми да бъде технологичен лидер, защото промените в технологиите ни дават огромни възможности и от нас зависи по какъв начин ще ги използваме и по какъв начин ще успеем да комуникираме с аудиторията си. Радиото винаги е било директна, непосредствена медия, тъй като комуникира единствено чрез звука.

Събитието уважи посланикът на страната ни в Словакия Негово превъзходителство Васил Петков, който, заедно с диригента на Симфоничния оркестър на радиото Константин Илиевски, коментира културните връзки, градени през вековете между Словакия и България, но и влиянието на Културния център на Европа – Виена.

Чуйте повече в звуковия файл.

За изкуството, като проявление на културната дипломация, говори директорът на Българския културен институт в Братислава Ваня Радева, а председателят на Българския културен съюз в словашката столица и редактор на българското списание "Сънародник“ Деница Секуличка посочи важността на подобни прояви за българското национално малцинство в Словакия и поддържането на националния дух сред сънародниците ни там. Иван Попов, дългогодишен сътрудник на Института в словашката столица, е живата история на тази културна институция, която съществува от 52 години.

Подробности в звуковия файл.

Създателят на виртуалната изложба проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия в София, посочва, че Сирак Сиктник е строител на "небесна твърд".

"Много интересен материал е небесната твърд – хем е небе, хем я няма, но е основата на всичко. То е основата на културата, то е основата, с която ние разбираме света, намираме себе си, разбираме се помежду си", казва още той.

Директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов подчерта, че идеята за представяне на култура зад граница чрез Българското национално радио в българските културни институти по света тепърва ще се развива и ще придобива по-широки измерения.

Той пояснява, че няма праг, бариера, степен в състезанието на духа, на въображението и стъпвайки върху тези звукови архиви, които пазим за Сирака в Архивния фонд на БНР, вкарвайки ги в неговото творчество.

Подробности чуйте в звуковия файл.

Снимки – БНР


По публикацията работи: Екип на програма "Христо Ботев"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53