Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкастът "Контури": Щрихи от битието на големите български художници

Художникът Васил Стоилов, еп. 4
Снимка: "Контури"

Зад твореца стои човек. Неговия силует очертават авторите на подкаста  "Контури", който щрихира живота на едни от най-познатите български художници на XX век. Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин са в студиото на "Нашият ден", за да разкажат повече за своя аудиопроект, призоваващ слушателите към творческо вдъхновение и игра с въображението. 

За Бояна Стоилова, която е гласът на подкаста и автор на текстовете, този аудиоформат е най-въздействащ. За тези слушатели, които имат нужда и от допълнителен визуален стимул, на сайта на "Контури" може да бъде намерено и допълнително съдържание към всеки епизод. Тъй като подкастът съществува не само с развлекателна, но и с образователна цел, Бояна изразява убеждението, че  вербалната комуникация е най-добрият инструмент за учене и приобщаване към дадена тема.

 "За нас е важно това съдържание, което е тясно свързано с България, с нашия принос към световното изкуство и към всички тези красиви произведения, да стигне до много повече хора.", допълва Диана Трифонова, която превежда епизодите на английски език  и е редактор на текстовете. 

Създателите на "Контури" имат надежда и визия за това подкастът да става още по-добър. До този момент слушателите могат да се запознаят с три завършени епизода: за Владимир Димитров – Майстора, за Цанко Лавренов и за Златю Бояджиев. Еп. 4 ще запознае аудиторията на подкаста с художника Васил Стоянов. 

Бояна споделя, че зад всяко издание на подкаста стои солидна подготовка: "Градежът на всеки един от сценариите започва с едно много дълго проучване на самия автор. Тъй като ние не искахме да е кратка биографична справка, а искахме да има този елемент на разказ и обвързаност със съвремието – някакъв тип боравене с мултидисциплинарен подход, въвеждане на биография, на други приложни изкуства, на начин на писане и литература –  географската отправна точка се яви съвсем естествено при създаването на всеки един от епизодите. В самото проучване възникват тези връзки и в моето въображение те преливат в текст." 

Датата 29 февруари е рождена за художника Васил Стоянов, който е обект на най-новия ерпизод на "Контури". Ето как високосната година се превръща в темпорална отправна точка и поле на асоциации и илюзии в разказа. Самото творчество на Васил Стоилов е интересна илюзия. В работата си художникът смесва акварени бои с мляко и постига ефекта на темперна или маслена боя – една техника, постигната чрез друга.

Илиян Ружин, който е монтажист и продуцент на "Контури" възприема подкаста като форма на разказ. Това, според госта, отличава този формат от другите аудиопроизведения и радио предавания. Епизодите на "Контури" са монологични, като в тях се преплитат и архивни записи. Текстът е основата на подкаста.

 Диана акцентира върху това, че "Контури" си служи с архивни записи от фонда на БНР. За епизода на Васил Стоилов авторите се колаборират и с НБУ, за да получат достъп до архива на художника. Така историите, разказани в епизодите, се получават много по-живи и истински. Що се отнася до музикалното оформление на подкаста, в него се преплитат фолклорни елементи, за което допринася Мария Кокаланова. 

Как един подкаст може да подхранва креативността на своите слушатели? Според Диана хората имат уникалната способност да се учат на неща, стига тези неща да са представени по един атрактивен начин. За съжаление учебната система преподава най-интересните предмети по сух и безличен начин. Диана вярва, че "Контури" успява да се бори с тази "теория без цвят", която битува в българските училища. Подкастът е подходящ за ученици и вече е интегриран в часовете по инициатива на някои учители. Проектът е финансиран от НФК и неговата заявка е да бъде адекватно допълнение към образователната система. 

Споре Илиян Ружин подкастите са лесни за технологично изпълнение и дават свобода. Разбира се, за добрия подкаст се изискват определени умения и време. По негово мнение хората, работещи в радио, трябва да се научат да говорят със съвременния език на подкаста и чрез изразните средства на дигиталния свят, за да достигат до по-широка аудитория. 

"Посланието, което мога да отправя към слушателите на БНР – слушайте, защото има къде и има какво. Количеството и качеството на продуктите, които ще с епоявяват, ще става все по-добро.", казва в заключение Диана Трифонова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53