Националният природонаучен музей при БАН ще бъде домакин на Първата национална среща на музейнте педагози.
На 1 март от 13:30 ч. събитието ще събере 33 представители на 19 музея в България, като целта е да се открои ролята на музеите в осигуряването на съвременна образователна среда, предоставянето на добри педагогически модели и новите възможности за взаимодействие. Доц. Николай Симов запознава слушателите на "Нашият ден" с инициативата.
"Винаги музеят е бил мястото, където сме се опитвали да превеждаме науката на достъпен език и да показваме красотите на българската природа. Това е нещото, което искаме да направим сега заедно с колегите – да уеднаквим стандартите и да разменим идеи за нови подходи.", казва доц. Симов.
Науките напредват, а нуждата на хората от информация и достъпът до източници е много по-голям, отколкото в миналото. Новите подходи са особено важни в този контекст.
Националният природонаучен музей заедно с другите музеи към БАН е част и от много сериозен образователен проект, наречен "Образование с наука". Резултатите вече са добри и издадените публикации, книги и учебни помагала се използват успешно в училищата, споделя гостът в предаването.
По думите на музейния представител е време учениците да излязат в природата. Така децата биха могли да се запознаят с научния подход, с различни групи животни и растения. Фауната и флората не са статични, те се променят и е важно децата да познават заобикалящата ги среда и начините за нейното опазване. Според доц. Симов всичко това може да бъде постигнато при общуването на музейната мрежа с тази на училищните преподаватели.
"Запалването на изследователския дух на децата е успех, за който си мечтаят всичките 33-ма души, които работят в тази област.", заявява гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови . Повече за нея може да чуем от авторите, с които разговаря Теодора Церовска. Слушайте!
Тази вечер в Културния център "Двореца" – Балчик предстои събитието "Джаз импровизатори изпълняват камерна музика". Концертът е част от Камерния музикален фестивал "В Двореца". Повече за него разказва Грациела Панайотова – артистичен директор на фестивала и изпълнител в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Записът осъществи Теодора..
Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково поставя началото на инициативата "Лято в библиотеката" . Събитието включва читалня на открито сред природата и множество срещи с автори. Единственото изискване на организаторите е децата, които желаят да се включат, да имат регистрация и читателска карта за библиотеката. Повече..
Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..
За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg