Националният природонаучен музей при БАН ще бъде домакин на Първата национална среща на музейнте педагози.
На 1 март от 13:30 ч. събитието ще събере 33 представители на 19 музея в България, като целта е да се открои ролята на музеите в осигуряването на съвременна образователна среда, предоставянето на добри педагогически модели и новите възможности за взаимодействие. Доц. Николай Симов запознава слушателите на "Нашият ден" с инициативата.
"Винаги музеят е бил мястото, където сме се опитвали да превеждаме науката на достъпен език и да показваме красотите на българската природа. Това е нещото, което искаме да направим сега заедно с колегите – да уеднаквим стандартите и да разменим идеи за нови подходи.", казва доц. Симов.
Науките напредват, а нуждата на хората от информация и достъпът до източници е много по-голям, отколкото в миналото. Новите подходи са особено важни в този контекст.
Националният природонаучен музей заедно с другите музеи към БАН е част и от много сериозен образователен проект, наречен "Образование с наука". Резултатите вече са добри и издадените публикации, книги и учебни помагала се използват успешно в училищата, споделя гостът в предаването.
По думите на музейния представител е време учениците да излязат в природата. Така децата биха могли да се запознаят с научния подход, с различни групи животни и растения. Фауната и флората не са статични, те се променят и е важно децата да познават заобикалящата ги среда и начините за нейното опазване. Според доц. Симов всичко това може да бъде постигнато при общуването на музейната мрежа с тази на училищните преподаватели.
"Запалването на изследователския дух на децата е успех, за който си мечтаят всичките 33-ма души, които работят в тази област.", заявява гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg