Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са героите на нашето време?

Снимка: Pixabay

Какво е да си герой? Как се раждат героите и каква е ролята им в различните исторически епохи? Нужни ли са ни герои сега и как си ги представяме? Заедно с: доц. д-р Камелия Спасова, преподавател по антична и западноевропейска литература в СУ, Димитър Кенаров, поет и журналист и Стефан Стефанов, писател беседваме върху тези въпроси.

Герой в общия смисъл е личност, която в поведението си проявява изключителни качества и способности. Понятието "герой" има оценъчен смисъл и се дава на хора, които действат не в своя полза, а в полза на обществото. По-частно разбиране за герой в този смисъл е "национален герой".

В художествен контекст, например в литературата или оперната музика, "герой" се нарича всяко лице, вземащо участие в действие и играещо определена роля. Както в общественото виждане на думата в изкуството също може да се влага оценъчен смисъл – "положителен герой" или "отрицателен герой".

В разговора разсъждаваме и върху думите на проф. д-р Пламен Бочков: "Многобройни са филмовите версии на героичните митове, главно от старогръцката митология, което подсказва за един силен и траен във времето интерес именно към този дял на митологията. Италианската филмова индустрия през 50-те и 60-те години на ХХ век произвежда поредица от филми на героико-митологична тематика с огромен успех, превърнали се във филмови класики като "Херкулес" "Седемте срещу Тива", "Язон и аргонавтите" и др. Холивуд не остава безучастен и превръща митологичните сюжети в безкраен източник на сценарии за нови и нови версии на митовете за герои. В началото е епосът "Бен Хур", ненадминат и до днес по определени кинематографични показатели, а в последните години такива са филмите за Херкулес, поредицата за скандинавския бог Тор, Прометей, титаните и пр."

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каква е медийната грамотност в България?

Как децата и възрастните формират представата си за света и защо е важно четенето и обсъждането на литература?  С участието на Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и съосновател на фондация "Четене", Кристина Христова, председател на "Коалиция за медийна грамотност", и Жюстин Томс, експерт в областта на дигиталните медии и..

публикувано на 29.10.24 в 16:36
Йосиф Аструков и Михайлина Павлова

Простата тайна на пропагандните визуални материали

Йосиф Аструков е главен асистент в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата, БАН. Режисьор, фотограф и оператор. Изследванията му са в областта на танц и видео, експериментално кино, мултимедийни представления, фотография. Автор е на книгите VideoDance, 2015, "Екран и сцена. Новите мултимедийни представления", 2018 и..

публикувано на 29.10.24 в 12:19

Как продължителното излагане на екран повлиява съня?

Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути.  47% от запитаните се въртят в леглото нощем, 17 % сънуват кошмари, а 13 % пият лекарства за сън. Мъжете спят по-добре от жените, поради..

публикувано на 29.10.24 в 12:13
Карл Джераси

Българската следа в живота на Карл Джераси – 101 години от рождението му

В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" темата този път беше посветена на мястото на България в сърцето на Карл Джераси – велик ум, химик и драматург, познат като един от създателите на противозачатъчното хапче, кортизона и биоразградимите препарати против насекоми . Тази година се отбелязват 101 години от рождението на учения, а разговорът се..

обновено на 29.10.24 в 11:55
Българският фестивал в Болград

Поетът Петър Баранов за Деня на бесарабските българи и силата на езика

Днес, 29-ти октомври, отбелязваме Деня на бесарабските българи – празник, посветен на българите в Бесарабия. Този ден съхранява паметта за хилядите българи, напуснали родината си и осели нови земи, като същевременно са останали верни на своите корени и език. Историята на празника започва през далечната 1938 година и е тясно свързана с..

обновено на 29.10.24 в 09:52