Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арфистката Анжела Маджарова: Най-добре се чувствам в България!

Анжела Маджарова (вляво) и Аделина Александрова
Снимка: БНР

"Много съм благодарна за всички места, на които съм била, защото за нас като артисти е изключително важно да имаме допир до различни култури – това ни обогатява много. Но най-добре се чувствам у нас и затова се и върнах" – казва Анжела Маджарова.

Нежна и изящна като звуците, които изтръгва от любимия си инструмент, тя има забележителна музикантска кариера. Свирила е на пет континента, живяла е и работила в Мексико пет години; концертирала е и в Бразилия. Музицира с изпълнители от целия свят; прави майсторски класове в Австралия, преподава на студенти от Азия, а има и частни ученици у нас. Репертоарът ѝ е изключително богат и обхваща произведения от различни музикални стилове:/ барок, класика, импресионизъм и съвременна музика, както и композиции, написани специално за нея.

Била е солист и оркестрант на редица оркестри у нас и в чужбина, има многобройни записи за национални и международни радио-телевизионни компании, както и записи за издателските къщи "Pentagon-Classics", "Балкантон", "Holophone" и "Hook Records". Редовен гост е на национални и международни фестивали: "Софийски музикални седмици", "Варненско лято", "Harp fest" – Белград, " Harp Festival" – Рио де Жанейро, " Servantino Festival" – Мексико и др.

Арфистката е канена и за член на жури в международни арфови конкурси. От 2013 година Анжела Маджарова е основател и артистичен директор на "Международна лятна академия по арфа" в България. Има собствена фирма и е официален представител и вносител на престижните арфи "Camac" - France.

За своето детство, за първата си среща с арфата, за вълнуващите години, прекарани във филхармония "Пионер" , дирижирана от Влади Симеонов, както и за предизвикателствата, пред които неминуемо се изправя един артист на свободна практика, Анжела Маджарова разказва в студиото на "Предаване без име". Кратък фрагмент от интервюто ви предлагаме в звуковия файл, а цялото предаване можете да чуете на 2 март от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05