Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 години от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана

Снимка: Wikipedia

Отбелязваме 200 години от рождението на чешкия композитор Бедржих Сметана (2 март 1824 - 12 май 1884) с един от неговите оперни шедьоври – "Далибор" на 2 март от 20 часа.

Идеята да напише опера по легендата за славния рицар Далибор, хрумва на Сметана още преди да създаде "Продадена невеста" (1866), но в в крайна сметка я завършва доста по-късно.  Кой всъщност е прототипът на героя? Далибор произхожда от стара рицарска фамилия в село Козоеди, разположено в областта Бохемия, в централната част на Чехия. През XV в. в Бохемия, по времето на крал Владислав II Унгарски, се засилват междуособиците и избухват селски въстания. Един от водачите на въстаниците е Далибор, който убива омразния бурграф Плосковски. Кралят затваря рицаря в затворническа кула, която след това е наречена "Далиборка" по името на героя, съди го и го екзекутира през 1498 г.

Либретото на операта съчетава реални исторически събития и образи от народни легенди. Вплетен е нов сюжетен мотив, възхваляващ моралната сила на музиката. Далибор отмъщава за убийството на своя приятел, цигуларя Зденк. Милада, сестрата на бургграфа, също е музикантка – тя свири на варито, древен чешки народен инструмент, подобен на гъдулката. Любовта към високото изкуство обединява героите; един от тях възкликва в хода на действието: "Кой чех не обича музиката...".

"Далибор" е завършена през 1868 г. Премиерата се състои в деня на полагането на основния камък на Националния театър в Прага на 16 май същата година. Тя има успех, но след няколко представления операта е свалена от сцената поради интригите на реакционни кръгове. "Далибор" получава всеобщо признание след постановката през 1886 г., когато авторът ѝ вече не е жив.

Изпълнителски състав:
• Владислав, крал на Бохемия (баритон) – Иван Кушнер
• Далибор, рицар (тенор) – Лео Мариан Водичка
• Будивой, началник на стражата (баритон) – Вратислав Криж
• Бенеш, тъмничар (бас) – Иржи Календовски
• Витек, оръженосец на Далибор (тенор) – Мирослав Копп
• Милада, сестра на убития бургграф (сопран) – Ева Урбанова
• Итка, момиче от свитата на Далибор (сопран) – Иржина Маркова
• Съдия (бас) – Бохуслав Маршик
Хор и оркестър на Пражката национална опера
Диригент – Зденек Кошлер


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40