Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Smack the soil" – младите художници, които да следим

Снимка: Credo Bonum Gallery

Изложбата "Smack the soil", която е част от проекта "Арт Старт: млади художници, които да следим" може да бъде видяна в галерия "Кредо Бонум" до 23 март. Представените художници са Андон Бакъров, Денис Спасов, Марта Москова, Ния Ценкова, Марко Лозов, Йоан Джироу, Мина Атанасова, Теодор Георгиев, Ина Митева, Мария Илиева и Ясен Мартинов.

"Арт Старт" е съвместен проект на галерия "Кредо Бонум" и Гьоте-институт, който се провежда за 8-ма поредна година. Целта на създателите му е да представят в началото на всяка година млади художници, за да можем да следим тяхното развитие. 

Куратор на "Smack the soil" е артистът Тодор Рабаджийски По неговите думи идея на изложбата е да се покаже ниво и разновидност, които досега не сме виждали в България. Той приканва публиката да следи младите артисти, защото те го заслужават. 

Рабаджийски разказва в интервю за "Нашият ден" повече за кураторската концепция. Темата е подбрана на базата на "кореновата система" в семиотиката, известна като ризома. За основа служат текстовете на Жил Дельоз и Феликс Гатари. Взаимовръзка на различни видове информация, различни стилове, метафори в едно не толкова праволинейно мислене – това е търсеният артистичен подход в изложбата. 

Кураторът на проекта споделя и как е подбрал участниците – някои от тях познава, с други се свързва чрез социалните мрежи. Рабаджийски обръща внимание, че не всеки от художниците е с артистично образование, тъй като талантът може да се развива и самостоятелно. 

За Марта Москова това е първа изложба в България. Тя изразява своето вълнение да бъде част от този формат. Кореновата система като ключ отговаря на нейния творчески подход и творбата ѝ се вписва чудесно в изложбата. "Харесва ми много,че има място за необичайни творби и съм щастлива, че хората оценяват този тип изкуство.",  споделя художничката. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Езикът на философите и поетите – честваме гръцкото слово

На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..

обновено на 07.02.25 в 09:03

Спектакъл по текстове на Бродски

За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков.  Участват Ани..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10