Изложбата "Smack the soil", която е част от проекта "Арт Старт: млади художници, които да следим" може да бъде видяна в галерия "Кредо Бонум" до 23 март. Представените художници са Андон Бакъров, Денис Спасов, Марта Москова, Ния Ценкова, Марко Лозов, Йоан Джироу, Мина Атанасова, Теодор Георгиев, Ина Митева, Мария Илиева и Ясен Мартинов.
"Арт Старт" е съвместен проект на галерия "Кредо Бонум" и Гьоте-институт, който се провежда за 8-ма поредна година. Целта на създателите му е да представят в началото на всяка година млади художници, за да можем да следим тяхното развитие.
Куратор на "Smack the soil" е артистът Тодор Рабаджийски. По неговите думи идея на изложбата е да се покаже ниво и разновидност, които досега не сме виждали в България. Той приканва публиката да следи младите артисти, защото те го заслужават.
Рабаджийски разказва в интервю за "Нашият ден" повече за кураторската концепция. Темата е подбрана на базата на "кореновата система" в семиотиката, известна като ризома. За основа служат текстовете на Жил Дельоз и Феликс Гатари. Взаимовръзка на различни видове информация, различни стилове, метафори в едно не толкова праволинейно мислене – това е търсеният артистичен подход в изложбата.
Кураторът на проекта споделя и как е подбрал участниците – някои от тях познава, с други се свързва чрез социалните мрежи. Рабаджийски обръща внимание, че не всеки от художниците е с артистично образование, тъй като талантът може да се развива и самостоятелно.
За Марта Москова това е първа изложба в България. Тя изразява своето вълнение да бъде част от този формат. Кореновата система като ключ отговаря на нейния творчески подход и творбата ѝ се вписва чудесно в изложбата. "Харесва ми много,че има място за необичайни творби и съм щастлива, че хората оценяват този тип изкуство.", споделя художничката.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..
За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков. Участват Ани..
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg