Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия представя: Фолклорните области на България

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

"Фолклорните области на България" е новата поредица на Радиоенциклопедия по Програма "Христо Ботев", която стартира днес  и ще се излъчва всеки вторник след 16:30. 

Катрин Димитрова и Лина Мачева анонсират какво са подготвили за слушателите в предстоящите четири епизода.

Първият сезон на поредицата вече е запознал аудиторията със спецификите на Тракия, Северняшка област, Родопи и Югозападна България. В епизода днес на фокус ще бъде Добруджа. Следват Странджа и Средна Западна България.

Музикалната култура откъм етнографска гледна точка – костюми, танцова култура, хороводни практики, характерни инструменти, интересни факти ще бъдат представяни всеки вторник на месец март. За целта в предаването участват ярки образци и етномузиколози, които ще говорят детайлно за съответните области, разказва Катрин Димитрова.

Екип "Фолклор" – Лина Мачева, Магдалена Стоянова, Ивайло Маджаров – със своите дълбоки познания осъществява музикалното оформление на епизодите и дава пълнота на картината.

Лина Мачева споделя: "Нашата роля е да обрисуваме думите, които разказват събеседниците на Катрин, с музика. Да свържем тематично част от това, което те говорят детайлно, с най-общата специфика и характерното за областта. Разбира се, правим го както с познаваеми изпълнители от стария стил, така и с по-млади изпълнители, за да направим връзка във времето.“

Катрин Димитрова допълва: "Взаимодействието води до този резултат, който слушателите могат да чуят в следващите вторници, започвайки от днес."

Времето променя фолклора – повече по темата слушайте всеки вторник след 16:30 по Програма "Христо Ботев".

Разговора чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53