Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Йоан Рилски Чудотворец – закрилник на рибари и моряци в Гърция

Манастир на Богородица Евангелистрия, о.Тинос
Снимка: Личен архив

Знаете ли, че на цикладския остров Тинос почитат най-големия български светец Йоан Рилски като закрилник на моряци и рибари? На този и на други любопитни факти се е натъкнал екип от български учители от Атина. Неотдавна те тръгнаха по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски Чудотворец, част от които се съхранява в манастир насред Егейско море. В проекта участват също двама български преподаватели от Атинския и от Великотърновския университет, както и Неврокопска епархия.

Интересни подробности за проучването ни предоставя гостът в "Нашият ден" Юлия Костова – ръководителят на българското неделно училище "Св. Паисий Хилендарски" в Атина.

За проекта, който е част от програмата "Неразказаните истории на българите", финансирана от МОН, Костова разказва: "Този проект има за цел проучвателна, изследователска работа, свързана с приноса на достойни българи, или факти, свързани с българската история в чужбина."

Посещението на о. Тинос, известен като островът на Богородица, е първата част от проекта, пояснява Костова. В манастира на Богородица Евангелистрия (Владичицата на ангелите) се пази десницата на св. Йоан Рилски. Участниците в проучването са изненадани, че в цикладската пустиня се възпява рилският чудотворец, закрилник на българите. 

Много малко се знае за  последното пътуване на десницата на светеца, преди да се озове на о. Тинос. "Нашата цел беше да проследим в исторически географски и културен план мостовете, които свързват българския и гръцкия народ, и да проучим почитта на светеца от страна на двата народа. Темата наистина е слабо позната на обществеността както в Гърция, така и в България.", казва Костова и допълва, че почитта към светеца има дълбоки исторически корени. 

Службата, посветена на св. Йоан Рилски, която се отслужва в манастира, е написана от гръцкия монах Александрос Мораитидис през 1928 година. Интересен факт е, че на острова чудотворецът е почитан като закрилник на моряци и рибари.

"Игуменката на манастира ни разказа една много интересна история, на която е била свидетел. Преди много години една монахиня със счупен крак, която се е докоснала до десницата на светеца, е оздравяла в същия момент", споделя Костова. 

Продуктите на проекта ще бъдат няколко клипа, заснети на острова, Рилският манастир и по пътят на поклонническите маршрути. Видеата ще включват интервюта с жители, поклонници и духовни лица. Цялостна обработка на видеоматериалите ще бъде синтезирана в кратък документален филм със субтитри на двата езика. След приключване на дейностите екипът предвижда събития пред българска и гръцка публика за представяне на резултатите от проекта, съобщава Юлия Костова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55