Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екологично предприемачество в училище

Александра Василева, Кристиана Станчева, Ерина Радославова, Ванеса Вучкова, Стефка Маноилова (отляво надясно)
Снимка: Венета Гаврилова

Четири момичета от столичното 137 СУ "Ангел Кънчев" печелят първо място в конкурса на "Джуниър ачийвмънт България" за 2023 г. и представят страната ни на европейския финал в Истанбул. Учебната компания, която създават, разработва фотоволтаичен контейнер за компресиране на алуминиеви и хартиени отпадъци.

Предприемачеството е водеща линия в профила на училището, което се включва в програмата "Учебна компания" на "Джуниър ачийвмънт". Така четирите десетокласнички Кристиана Станчева, Александра Василева, Ванеса Вучкова и Ерина Радославова под ръководството на учителката си по предприемачество и менторка към програмата Стефка Маноилова създават учебната компания "Em-Pax". Темата за зелено предприемачество и кръгова икономика ги насочва към един от най-големите проблеми на човечеството – третирането на огромното количество отпадъци от бита.

Идеята за компресиращия контейнер е провокирана от обичайната за жалост гледка на преливащите от отпадъци улични контейнери. Ползите от съоръжението са много – намалява се обемът на отпадъка, което понижава разходите за транспорт, складиране и рециклиране, при евентуално обвързване на такса смет с количеството отпадък се намалява размерът на таксата и т.н.

Момичетата се обръщат към общини и фирми с предложение да монтират механизма за компресиране към готов контейнер, но не срещат разбиране. Подава им ръка инж. Таньо Станчев, който им помага с разработката. В крайна сметка те успяват да създадат изцяло собствен модел. По-късно го трансформират за компресиране на пластмаса и алуминий.

Днес вече в единайсети клас момичетата работят по следващ проект – филтър за пречистване на въздуха от комини. Замислят и нови стратегии за производство и реализация на изобретенията си.

Повече чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31