Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас гостува на софийска сцена с един от най-новите си спектакли "Хеда Габлер" от Хенрик Ибсен. Постановката по пиесата на големия норвежки драматург е дело на Десислава Шпатова, която е работила по превода на Гергана Мей.
За главната роля е поканена актрисата Анастасия Лютова.
"Това, в което се вглеждаме, е психологията на човешките същества, които имат способността да се самоунищожават, да се унищожават взаимно, откъде идва, какви са корените на една такава разруха.
Ние сме се опитали да извадим не просто женски персонаж в мъжки свят и как тя се справя в този свят, а един универсален характер, в който и мъже, и жени, всеки един човек би могъл да припознае своята тъмна страна, своето влечение към красотата, своите демони от миналото, които се изправят срещу него в даден момент и той трябва да се справя с тях", сподели в "Артефир" Анастасия Лютова.
В представлението участват още актьорите Ивайло Гандев (гост), Васил Ряхов (гост), Никола Парашкевов, Невена Цанева, Аглика Бояджиева и Алина Катречко от Одеса, която вече е в трупата на Бургаския театър.
Сценографията и костюмите са дело на руския сценограф Александър Шишкин, който от известно време живее в Бургас. Автор на музиката за спектакъла е Асен Аврамов, хореография – Татяна Соколова.
Публиката в София може да гледа "Хеда Габлер" на 14 март на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
Представлението не се препоръчва за зрители под 14 години.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Драматичен театър "Адриана Будевска"
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg