Едва ли има човек, който поне веднъж да не си е мечтал за живот като на кино. Ето един такъв сюжет: Мъж, раздвоен между две жени – ученическата му любов и съпругата му. Накрая силната любов между персонажите, предопределени един за друг още от деца, ги събира. Това е историята, разказана във филм, разигран на живо в едноименната постановка, която трупата на театър "Мим-Арт", образно казано, "гледа" в киносалон. Една интересна история за любов. Магията е в това, че всичко се случва през сърцето. Човек чува през сърцето. И всички условности се забравят.
За премиерната постановка "Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт", единствения театър, където актьори са хора с увреден слух, говорят в "Артефир" режисьорът му Ивайло Захариев и художественият ръководител Мария Атанасова:
"Това е един интересен опит да изиграем представление с глухи актьори, които чрез пантомима, чрез изпяване на песни с жест и танци да разкажат една история. Тази емоция, която всеки от нас иска непрекъснато да преживее, битката на героите – в това е смисълът. – казва актьорът Ивайло Захариев, тук в ролята на режисьор – опитваме се да намерим нашия хепиенд."
Хубавото в изкуството е, че ако не някъде другаде, то някъде там можем да станем свидетели на щастливия край. Тази постановка показва, че ние не сме различни, макар и нещо да не е стандартно. В крайна сметка историите, които ни вълнуват, това, което преминава през нас, е общовалидно.
"Театър "Мим-Арт" е създаден през 2008 г. – разказва Мария Атанасова. – Тогава 8 наши глухи актьори завършиха НАТФИЗ и там придобиха своята театрална специалност пантомима. Освен това учехме и изпълнения на песни на жестов език, нарекохме го "С мимика и жест". Групата се казваше "Жестим". След това към групата прибавихме актьорите от театър "Мим-Арт" и се образува една артистична група, в която глухите изпълнители могат да пеят и танцуват, да бъдат актьори на сцената с всичките изисквания към един истински актьор. Могат да вълнуват."
Ивайло Захариев твърди, че макар и да е записан като режисьор, е по-скоро приятел и съмишленик на трупата, който ѝ помага да достигне до повече хора. "Пантомимата е много интересно изкуство. Тя има своето място, там, където се показва, че може и без думи – чиста емоция, чисти намерения, да се види как се оголва душата на актьора. Когато пантомимата се смеси с поетичния израз на песните, става много красиво. На финала завършваме с една песен на Орлин, Графа и Любо Киров "Заедно". Това е и нашето послание. Така се надяваме да приобщим театър "Мим-Арт" към големия театрален афиш в България."
"Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт" от 19.30 ч. в Топлоцентрала.
Чуйте повече от звуковия файл.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg