Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудомировите празници в Казанлък започват

Снимка: Kazanlak.com

"Най-празният ден от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж." – Чудомир

Днес се навършват 133 години от рождението на Димитър Чорбаджийски, по-известен като Чудомир. Роден в село Турия, област Стара Загора, Димитър завършва Държавното художествено училище в София, а след това специализира в Париж. Творческия си път Чудомир започва като карикатурист, а наследството, което оставя след себе си, е обичано и ценено до ден-днешен.

Започват Чудомировите празници в град Казанлък, посветени на живота и творчеството на хумориста. Те ще продължат с богата програма до Деня на хумора и шегата – 1 април. Директорът на литературно-художествения музей "Чудомир" Добрина Матова разказва в "Нашият ден" за предстоящите събития – едно от тях е връчването на литературната награда "Чудомир".

Жителите и гостите на Казанлък ще могат да се насладят на цели 29 събития в рамките на 8-те празнични дни. По думите на Матова програмата е разнообразна, направена с много любов с общите усилия на Музея и Община Казанлък.

"Чудомир става все по-модерен и по-игран", заявява организаторът и изрежда спектаклите по текстове на хумориста, които ще бъдат част от театралната програма на празника – "Министрите идат" на Драматичен театър "Невена Коканова" в Ямбол, "Провинциални истории", моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец", "Провинциалисти" на Самодеен театър "Пейо Яворов" в град Сандански и постановката "За чудо и мир" на театър при НБУ. Изброените спектакли, заедно с други постановки, ще се борят за наградата "Комедиен хит на сезона".

Матова съобщава, че предстоят и изкушаващи литературни представяния на заглавията "Светулки зад решетките" (Мира Добрева), "Когато големите станат малки" (Алберт Бенбасат), "Несвършващо време" (Петър Стоянович) и книгата на Георги Тошев, посветена на Татяна Лолова, заедно с филма "Последният спектакъл". Младият автор Боян Боев също ще представи своето нашумяло творчество.

Класически концерти, включващи творби на Брамс и Шуман в изпълнение на световно изявени музиканти, са още един акцент в програмата, споделя Матова.  

Изложбата "Нашенци" ще представи творбите, подбрани от Чудомир за неговата последна изложба. По повод 130-годишнината от рождението на Мара Чорбаджийска е организирана изложба, проследяваща нейния творчески път. Проф. Марин Добрев ще изнесе публична лекция за живота и творчеството на съпругата на Чудомир.

Най-важното събитие в днешната програма е връчването на наградата "Чудомир" за къс хумористичен разказ. Това е най-старият литературен конкурс у нас, който се провежда вече за 55-и път. Матова съобщава и името на новия лауреат – Калин Василев.

"Една лъжа може да обиколи света, докато истината си връзва обувките" – Чудомир 

"Да пазим паметта на нашите творци, историята, защото народ, който няма история, няма и бъдеще", призовава Добрина Матова и кани слушателите да станат част от Чудомировите празници в Казанлък. 

Повече по те,мата чуйте в звуковия файл:
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00