В съвременната реалност редица социални и медицински фактори влияят на нарастващия брой рискови бременности. В "Нашият ден" проф. д-р Виолета Димитрова – началник на Клиниката за патологична бременност към СБАЛАГ "Майчин дом" – говори за причинителите на най-честите патологии при бременните жени.
Клиниката, която проф. д-р Димитрова оглавява, е насочена към диагностика и лечение на бременни с всевъзможни усложнения на бременността. Като акушер-гинеколог с дългогодишен опит, заявява, че профилът на днешните бременни жени няма нищо общо с този на бременните преди няколко десетилетия. В недалечното минало жените са забременявали в сравнително по-млада възраст и са били по-здрави.
Проф. д-р Димитрова изброява редица проблеми, свързани с бременността, които наблюдава в своята практика. В болницата често идват жени над 45- и дори над 50-годишна възраст, успели да забременеят чрез ин витро процедура и донорски яйцеклетки. Възрастта е единият усложняващ фактор в случая, а другият е, че ин витро процедурата по дефиниция е изключително рискова, по думите на професора. Другата възрастова крайност също е много рискова, алармира проф. д-р Димитрова и съобщава, че в практиката си среща много бременни жени, които са дори под 16-годишна възраст. Тяхната етническа принадлежност, по думите на госта, е допълнителна тема на разговор.
Професорът акцентира върху рисковете, които ин витро методът на оплождане крие в себе си. Един от тях е възникването на многоплодна бременност, която трябва да се следи с повишено внимание.
Според началника на болницата главоломно нараства процентът на жените със затлъстяване и наднормено тегло – всяка трета бременна има този проблем, който често води до усложнения както за майката, така и за плода и по-нататъшното развитие на детето. Във връзка с този проблем се увеличава и броят на жените с диабет тип 2, който влияе на храненето и поведението и води до редица рискове.
Проф. д-р Димитрова обръща внимание и на един социален проблем, който често се наблюдава в болницата по патология на бременността. Голям процент от жените не са здравноосигурени, което означава, че не са проследявали бременността си редовно. Това води до възникване на непредвидени, кризисни ситуации, постъпване по спешност и оперативни интервенции, казва акушер-гинекологът.
Оперативните намеси в матката водят до още гинекологични интервенции, до секцио процедури, риск от аномалии в прикрепянето на плацентата и дори до загуба на фертилитет, обяснява проф. д-р Димитрова и допълва, че в България броят на Цезаровите сечения е рекордно висок.
Патологията на бременността в днешно време е широка тема, която предстои да бъде обговорена подробно и в бъдещи разговори с проф. д-р Виолета Димитрова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg