Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч. Модераторът на дискусията Камелия Ценева разказва в "Нашият ден" за смисъла на проекта.
Къде са жените в историята – това е въпрос, чийто отговор не се среща в учебниците. През вековете има редица жени с огромен принос към науката, изкуството, хода на историята, но те не присъстват в учебните програми и техните постижения остават в периферията на историческите знания. Ценева определя това като недостатък в ценностната система на историята – битът на жените, техният живот не са предмет на обществен разговор.
Ето защо своеобразният месец на жената е подходящ момент да се отвори дискусия по темата. Ценева споделя имената на гост-лекторите в дискусията – Маги Назер от организацията "Солидарност и действие", Маргарита Русева, автор на проекта "Пазителките" и Мая Нешева от "Куиър София".
Участниците в събитието имат за цел да се говори за женското минало и женските постижения отвъд историческите предразсъдъци. Това, по думите на Ценева, изисква креативност. Миналото обуславя настоящето и бъдещето, където ролята на жената заслужава признание. Това е и основната мисия на "Леспектра", споделя Ценева. Организацията разполага и с малка онлайн медия на име "Вечерница", която е насочена към новините, имащи отношение към жените и женските движения.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg