Влизането ни в Шенгенското пространство по въздух и вода от полунощ на 31 март означава отпадане на граничните проверки в останалите държави членки на Шенген.
Чуйте как реагираха хората на променените условия на летище София в анкета, изготвена от репортера Теодора Церовска:
Летище София вложи над 2,5 млн. лв. в трансформиране на системите си за преминаване на пътници. Как се променя разпределението на полетите и терминалите след въздушния Шенген – отговаря Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на летище София.
Кабайеро първо поздравява България за приемането ѝ в Шенгенското въздушно пространство. "Първите пътници вече се увериха, че без минаване на паспортен контрол нещата стават доста по-бързо. Пести се време и при заминаване, и при тръгване, което означава повече удобство. Новата автоматизирана система за проверка на бордните карти ускорява трикратно времето за проверка", заявява той.
Подготовката в последните три месеца е била интензивна, като са преминати редица проверки и изпитания на системата, за да бъде одобрена България за навлизане в Шенгенската въздушна зона. По отношение на дигитализацията и навлизането Кабайеро е на мнение, че това са неизбежни процеси, стартирани от екипа на летище София много по-рано. Амбициите са големи и свързани с осигуряването на плавно и удобно преминаване, отговарящо на най-високите стандарти в света, казва изпълнителният директор на летището. По думите му положителните ефекти от Шенген ще се усетят бързо – това говори опитът на другите държави членки.
Кабайеро съобщава, че е предвидено разрастване на летището – подготвя се отварянето на трети терминал, нови гейтове, повече гишета за check-in, автоматизация и дигитализация. Сред приоритети са декарбонизацията и интегриране и облагородяване на пространството.
"Летищата са местата, където хората формират първото си впечатление за страната, тъй че съзнаваме отговорността, която носим в това отношение", казва Хесус Кабайеро.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Началник сектор "Гранични проверки" в ГДГП, Катя Попова смята, че приемът във въздушното пространство на Шенген със сигурност улеснява много пътниците.
"Предизвикателство представлява навикът на гражданите да пътуват по този начин, който е по-различен, и да имат предвид, че някои от задълженията при пътуване остават, а те са свързани със задължението за носене на документ за самоличност, както и задължителната проверка за сигурност, през която преминават. За да се обезпечи тази липса на граничен контрол при преминаване, служителите изпълняват така наречените "компенсиращи мерки". Има полицейски проверки, които целят да предотвратят възможните заплахи за обществената сигурност и презграничната престъпност. Всички пътуващи трябва да имат готовност за извършване на една такава полицейска проверка, която започва с представяне на документ на самоличност. Ние имаме изведени предварително рискови профили, на базата на които служителите определят кои лица ще бъдат проверени, но и чисто случаен принцип също може да бъде приложен", заявява граничният служител.
Коментара чуйте в звуковия файл:
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg