Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аутизмът – проблеми и положителни тенденции у нас

Ани Андонова: В България липсва подкрепата за родителите

Снимка: Асоциация Аутизъм

През 1980 година аутизмът е въведен като официална диагноза – генерализирано разстройство на развитието. Класическият портрет на аутизма включва изолираност, значителни затруднения в говора и ученето, запомняне наизуст, буквалност и твърдо настояване за еднаквост. Аутистите са крайно интровертни и не проявяват желание за социализиране. Науката ги определя като невроатипични – при тях невронните връзки са различни. Това определение е много малка част от това, което се поставя за диагнозата аутизъм. Ани Андонова, член на Управителния съвет на сдружение "Асоциация Аутизъм" е гост в "Нашият ден".

"Това, което липсва в България, е подкрепата за родителите. Това е един много труден момент, когато родителят получава тази диагноза. Вече има малко повече социални услуги и места, където тези деца са приети, работи се с тях, интеграцията в детските градини и училищата наистина е вече на по-високо ниво, по-добре са приети. Има положителна перспектива в тази насока", заявява Андонова. Тя отчита и липса на достатъчно социални предприятия в България, които да поемат грижата за навършилите пълнолетие младежи с аутизъм.

Организацията, в която членува Андонова, си е поставила за цел да улесни преминаването от услуга в услуга на хората, влезли в социалната система. Родителите са затруднени и се лутат в ограничените възможности на системата. Гостът поставя акцент и върху липсата на ранна интервенция в България – нещо, което се обсъжда вече 20 години. Ако едно дете бъде обхванато от системата в много ранна детска възраст, нещата биха се развили по доста по-положителен начин, смята Андонова.

"В момента към Центъра за социална рехабилитация и интеграция работим с програма, в която са включени родителите, и виждаме смисъла от това нещо. Когато родителят е въвлечен в този процес и е подкрепен, нещата се развиват много по-добре", казва гостът и допълва, че терапевтичната специализирана работа води до най-положителни резултати.

В информационния поток периодично се появяват материали, свързани с това как останалите хора реагират на диагнозата аутизъм. Според Андонова има промяна във възприятието на обществото. Лекарите също са станали по-запознати и имат различно отношение. Все още се среща неразбиране, но информационните кампании достигат до все повече хора.

Относно интегрирането на деца аутисти в образователната система, Андонова казва: "Има интеграция, но тя не е успешна. Не всяко дете е подходящо да бъде в училищна среда поради ред причини – сензорни претоварвания, невъзможност да се концентрира. За всички деца има някъде място в образователната система. Трябва да се намери подходящото място за детето. Ресурсните учители, които би трябвало да подпомагат процеса в образователната система, много рядко стоят с децата в класната стая, а ги изкарват от нея и се занимават индивидуално – не това е целта. Ние искаме тези деца да бъдат подкрепени в средата с подходящите инструкции. Много е важно как учителите ще представят на класа проблемното дете. Има много успешни интегрирани деца." Андонова допълва, че трябва да се формира предварително мултидисциплинарен екип, който да запознае учителите със специфичните нужди на съответното дете аутист. Обикновено твърде късно се прибягва до тази мярка и се стига до конфликтни ситуации в учебната среда.

Гостът в предаването кани слушателите на Спортен празник под надслов "Зедно сме силни". Той ще се проведе на 27 април в парк "Дружба". Материали, свързани с информационната кампания за аутизма може да бъдат намерени на интернет страницата на Асоциация Аутизъм.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53
Христо Ваташки и Венцисав Чанов

Висока концентрация на... концентрация

В свят, който всячески се стреми да открадне вниманието ни, често пъти за кратко, ни се иска да сме все по-концентрирани. Днес пазарът предлага на заетите хора всевъзможни добавки, храни и напитки за фокус и концентрация, за да успяваме в ежедневието си и да бъдем успешни. Няма да се спираме на разсъждение какво означава да си успешен, днес успехът..

публикувано на 30.04.25 в 08:45