Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смехотерапия в училище

Идеята на Рая Попова, училищна психоложка в сливенското основно училище "Братя Миладинови", е подкрепена от директора Митко Митев и осъществена с помощта на доброволци от европейската доброволческа служба в рамките на проект "Европа без агресия и насилие" на сдружение "Жажда за живот". Оценена е като добра практика от РУО Сливен, с чието съдействие е заснет учебен филм, представен на третия национален форум "Дни на училищната психология" преди няколко години.

В рубриката "Всичко за образованието" Рая Попова разказва за оригиналната практика от началния замисъл до реализацията и ефекта върху децата, както и за следващи инициативи в училището.


В ОУ "Братя Миладинови" учат над 1300 деца от ромския квартал "Надежда" в Сливен. Негови възпитаници участват в проекта "Музиката вместо улицата", имат и много спортни постижения. Животът в гетото обаче ги бележи с грижите и тежестта на оцеляването. Психоложката забелязва, че дори когато са постигнали нещо добро, имат успех и признание, децата не реагират спонтанно и емоционално, не се усмихват.

Така се ражда идеята за смехотерапия в часа на класа. Тя е прегърната от екипа на фондация "Жажда за живот" и осъществена с участието на доброволци от няколко европейски страни, които подготвят специални занимания и упражнения за изграждане на доверие, спокойствие, самооценка и взаимодействие.


Положителният ефект от инициативата окуражава училищния екип да продължи с нови дейности в областта на арттерапията. Пак с помощта на съмишленици Рая Попова организира занимания с кукли, пясъчна терапия и др.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл


Снимки: ФС на ОУ "Братя Миладинови"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25