Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на два научни сборника с художествени текстове и публицистика

Две книги, които са част от големия научен проект "Светът от вчера" – видян през катастрофата от 1939 година" (Усещанията за застрашена Европа в културата и литературата на България, Украйна, Полша и Чехословакия) на Института за литература, БАН, имат премиера утре от 17 ч. в централната  сграда на Българската академия на науките. 

Това са "Българските визии за Европа, обединеното отечество и войната. Сборник с художествени текстове" със съставители Михаил Неделчев, Мариета Иванова-Гиргинова, Елка Трайкова и Мария Огойска и "Inter Arma. Предчувствието за война в чешката култура" (1939 – 1945). Сборник с художествени текстове и публицистика под съставителството на Добромир Григоров.

И двата сборника съдържат художествени текстове и публицистика. Както съобщават от Литературния институт, те "предлагат богата културно-историческа панорама на интелектуалните брожения в България и Чехословакия в периода 1930–1945 г. За първи път не само в българската, но и в чешката хуманитаристика се проследява нарастващото в цяла Европа предусещане за предстоящата Втора световна война, за надигащата се катастрофа и за възможностите след края на тези зловещи събития в Европа да бъде установен нов и справедлив ред".

Програмата на събитието включва художествен спектакъл по текстове от двете книги на студенти по актьорско майсторство от ПУ "Паисий Хилендарски" с художествен ръководител гл. ас. Зоя Капон. Доц. Биляна Курташева, проф. Жоржета Чолакова, доц. Анжелина Пенчева и доц. Морис Фадел ще говорят за двата сборника.

Чуйте проф. Михаил Неделчев и доц. Мариета Гиргинова.

Снимка – Институт за литература, БАН

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10