Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освен "Луцифер" и "Пазителят на Рая" вече е в България

Франц фон Щук (1863 – 1928) е един от най-известните и богати символисти в историята на европейското изобразително изкуство – творец, чийто дух обитава границата между светлината и мрака. Художникът е сред основателите на Мюнхенския сецесион, който изпреварва този във Виена. Неговата картина "Луцифер" (1890) е може би най-известната творба във фонда на Националната художествена галерия. Картината е закупена от Цар Фердинанд година след нейното създаване по време на царска визита в Мюнхен.

Националната галерия "Квадрат 500" за първи път ще представи творчеството на германския символист извън картината "Луцифер" в един разширен контекст. 

На 16 април от 18 ч. в Зала 24 на галерията ще бъде открита изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака", която ще покаже на българската публика 12 произведения на художника. Сред живописните портрети, митологичните и религиозни сцени картината "Луцифер" ще срещне картината "Пазителят на Рая" – това са двете творби, с които Щук изобразява драматичния диалог между светлината и мрака, който го вълнува като творец.

В "Артефир" директорът на Националната галерия "Квадрат 500" Яра Бубнова, която е куратор на изложбата, споделя, че картината "Пазителят на Рая" рядко напуска музея "Вила Щук" в Мюнхен. Вила Щук е най-мащабният проект на символиста – имение, което художникът сам проектира и декорира така, че да създаде едно комплексно усещане за постоянно присъстваща в живота красота. Днес "Вила Щук" е един от най-посещаваните музеи в Мюнхен, където се съхранява по-голямата част от творчеството на Франц фон Щук. 

За целите на изложбата "Квадрат 500" заема творби именно от Мюнхенския музей, казва Бубнова. Това е шанс картината "Луцифер" да бъде преживяна в нейния автентичен контекст, наситен със символните послания на епохата. 

"Разбулваме някои не съвсем ясни тайни на художника", заявява кураторът и допълва, че Щук е един от най-изявените европейски художници от края на XIX век и началото на XX век. Той дълго време преподава в Мюнхенската художествена академия, а сред учениците му са Василий Кандински, Паул Клее и българският художник Кочо (Константин) Гърнев.

Асистент-куратор на изложбата е Мария Кодинова. В партньорство с "Вила Щук" е издаден и двуезичен каталог, който разширява наратива за всяко от произведенията. 

Изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака" ще бъде в "Квадрат 500" от 16 април до 13 октомври 2024 г.

Как Франц фон Щук създава олтар на "Грехът" и още за живота на художника и работата по изложбата – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – Национална галерия "Квадрат 500"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45