Франц фон Щук (1863 – 1928) е един от най-известните и богати символисти в историята на европейското изобразително изкуство – творец, чийто дух обитава границата между светлината и мрака. Художникът е сред основателите на Мюнхенския сецесион, който изпреварва този във Виена. Неговата картина "Луцифер" (1890) е може би най-известната творба във фонда на Националната художествена галерия. Картината е закупена от Цар Фердинанд година след нейното създаване по време на царска визита в Мюнхен.
Националната галерия "Квадрат 500" за първи път ще представи творчеството на германския символист извън картината "Луцифер" в един разширен контекст.
На 16 април от 18 ч. в Зала 24 на галерията ще бъде открита изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака", която ще покаже на българската публика 12 произведения на художника. Сред живописните портрети, митологичните и религиозни сцени картината "Луцифер" ще срещне картината "Пазителят на Рая" – това са двете творби, с които Щук изобразява драматичния диалог между светлината и мрака, който го вълнува като творец.
В "Артефир" директорът на Националната галерия "Квадрат 500" Яра Бубнова, която е куратор на изложбата, споделя, че картината "Пазителят на Рая" рядко напуска музея "Вила Щук" в Мюнхен. Вила Щук е най-мащабният проект на символиста – имение, което художникът сам проектира и декорира така, че да създаде едно комплексно усещане за постоянно присъстваща в живота красота. Днес "Вила Щук" е един от най-посещаваните музеи в Мюнхен, където се съхранява по-голямата част от творчеството на Франц фон Щук.
За целите на изложбата "Квадрат 500" заема творби именно от Мюнхенския музей, казва Бубнова. Това е шанс картината "Луцифер" да бъде преживяна в нейния автентичен контекст, наситен със символните послания на епохата.
"Разбулваме някои не съвсем ясни тайни на художника", заявява кураторът и допълва, че Щук е един от най-изявените европейски художници от края на XIX век и началото на XX век. Той дълго време преподава в Мюнхенската художествена академия, а сред учениците му са Василий Кандински, Паул Клее и българският художник Кочо (Константин) Гърнев.
Асистент-куратор на изложбата е Мария Кодинова. В партньорство с "Вила Щук" е издаден и двуезичен каталог, който разширява наратива за всяко от произведенията.
Изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака" ще бъде в "Квадрат 500" от 16 април до 13 октомври 2024 г.
Как Франц фон Щук създава олтар на "Грехът" и още за живота на художника и работата по изложбата – чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg