Добрата литература е тази, която усеща пулса на живота във всичките му измерения. Японското изкуство е известно с умението си да разказва големите истории без патос, да открива дълбочина в простотата. Но под привидната безстрастност бушува вулкан от творчески заряд и смисъл.
Повод за разговор в "Артефир" с издателя Любен Козарев е новоиздадената антология "Най-добрите японски разкази: Акутагава, Кавабата и други майстори на късия разказ". Сборникът обхваща 60 години от японската литература на ХХ век. В него читателят ще открие както най-знаменитите имена от епохата, като Ясунари Кавабата – единственият японски носител на Нобелова награда за литература – така и по-неизвестни майстори на прозата.
Това не е първият сборник с японски разкази, който Козарев издава. Преди години от печат излиза двуезичното издание "Японски разкази" (на японски и на български), фокусирано върху литературата на Япония от края на XIX век и началото на ХХ век. Това, което силно отличава сегашната антология, освен епохата, е фактът, че разказите в нея са в превод от английски език. Преводач на изданието е Васил Велчев. "Най-добрите японски разкази" всъщност е преведена версия на превърналата се в артефакт в англоезичния свят книга, съставена от Лейн Дънлоп.
"Решихме това да бъде един от особените случаи в нашето издателство, тъй като знаете, че ние работим с най-добрите японисти в България и за нас не беше проблем да поръчаме включително и съставителство, но решихме да излезе този знаменит сборник япоснки разкази", казва Козарев. Консултанти на книгата са японистите Братислав Иванов и Дарин Тенев.
"Смея да твърдя, че предлагаме на българския читател една образцова антология на най-добрите японски разкази на ХХ век", заявява издателят, който вярва, че книгата дава един добър поглед върху специфичната атмосфера на отминалата епохата – от носталгично-традиционния свят на Кафу Нагаи до модерната "Покана за самоубийство" на Джуничи Ватанабе.
Повече за разказите в антологията и работата върху литературното оформление на книгата – чуйте в звуковия файл:
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..
Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg