Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо ни боли глава, когато прекалим с червено вино?

| обновено на 16.04.24 в 13:36
Снимка: pixabay

В най-новото издание на рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разглежда едно от мистериите на алкохолната интоксикация – защо след изпиване на прекалено много червено вино се появява главоболие. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите знания по въпроса.

Алкохолната интоксикация често е придружена от неприятни симптоми, включително главоболие. Но какво точно причинява този болезнен дискомфорт?

По неговите думи изследванията показват, че около 37% от хората съобщават за главоболие след употреба на алкохол. Ключът към този феномен е в самия алкохол – етанола. След попадане в нашия организъм през червата, етанолът се метаболизира в черния дроб, където е подложен на разграждане от ензим, наречен алкохол дехидрогеназа. Този процес превръща етанола в ацеталдехид, който след това прониква в мозъка през кръвно-мозъчната бариера и предизвиква различни негативни симптоми, включително главоболие.

За да се предотвратят тези неприятни ефекти, ацеталдехидът трябва бързо да се метаболизира в нещо по-безвредно. Това става чрез втори ензим, наречен алдехид дехидрогеназа, който преобразува ацеталдехида в ацетат. Въпреки това някои хора имат по-ниска активност на този втори ензим, което води до натрупване на ацеталдехид и по-силни негативни реакции при консумация на алкохол.

Според Кереков тази научна перспектива ни предоставя по-добро разбиране за това какво се случва в нашия организъм след употребата на алкохол и защо той може да предизвика главоболие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09