Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КС отмени лимитите на болнично лечение. Какво следва?

| обновено на 18.04.24 в 10:05
Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционна разпоредбата на чл. 55 а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която ограничава заплащането на извършена медицинска дейност от болниците до стойностите, посочени в бюджетите им. Това означава, че след обнародването на решението на КС и влизането му в сила НЗОК няма основание да отказва на болниците заплащане на пълния размер на извършената медицинска дейност, а пациентите няма да бъдат връщани поради изчерпване на лимитите.

НЗОК вече няма основание да отказва на болниците заплащане на пълния размер на извършената медицинска дейност.

Аркади Шарков, здравен икономист, сподели в ефира на "Нашият ден" важни анализи и прогнози относно това решение. Първо, той подчерта важността на факта, че този спорен член в закона е от 2019 година, което означава, че преди този период не съществуваше подобна разпоредба.

Отмяната на този член сега отваря възможност за болниците да предявят искове срещу Националния здравен осигурителен фонд (НЗОК) и да очакват съдебни решения в тяхна полза. Шарков подчертава, че този процес обаче може да отнеме години и да създаде значителни финансови ангажименти за НЗОК.

Въпреки трудностите да се прецени точно колко ще струва на НЗОК, той обясни, че ще стане дума за събиране на средства, които “ще са под милиард“. Въпреки това, той успокои обществото, че тези разходи ще бъдат разпределени във времето и няма да създадат дупка в бюджета.

За да се компенсират възможните финансови дефицити, Шарков смята,  че следващият Национален рамков договор може да включва нови мерки за ограничаване на разходите. Той обясни, че тези мерки вероятно ще са свързани с  "игра с обемите и цени", като се цели компенсиране на потенциалните загуби от изплащането на надлимитна медицинска дейност.

Чуйте разговора звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23