Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционна разпоредбата на чл. 55 а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която ограничава заплащането на извършена медицинска дейност от болниците до стойностите, посочени в бюджетите им. Това означава, че след обнародването на решението на КС и влизането му в сила НЗОК няма основание да отказва на болниците заплащане на пълния размер на извършената медицинска дейност, а пациентите няма да бъдат връщани поради изчерпване на лимитите.
НЗОК вече няма основание да отказва на болниците заплащане на пълния размер на извършената медицинска дейност.
Аркади Шарков, здравен икономист, сподели в ефира на "Нашият ден" важни анализи и прогнози относно това решение. Първо, той подчерта важността на факта, че този спорен член в закона е от 2019 година, което означава, че преди този период не съществуваше подобна разпоредба.
Отмяната на този член сега отваря възможност за болниците да предявят искове срещу Националния здравен осигурителен фонд (НЗОК) и да очакват съдебни решения в тяхна полза. Шарков подчертава, че този процес обаче може да отнеме години и да създаде значителни финансови ангажименти за НЗОК.
Въпреки трудностите да се прецени точно колко ще струва на НЗОК, той обясни, че ще стане дума за събиране на средства, които “ще са под милиард“. Въпреки това, той успокои обществото, че тези разходи ще бъдат разпределени във времето и няма да създадат дупка в бюджета.
За да се компенсират възможните финансови дефицити, Шарков смята, че следващият Национален рамков договор може да включва нови мерки за ограничаване на разходите. Той обясни, че тези мерки вероятно ще са свързани с "игра с обемите и цени", като се цели компенсиране на потенциалните загуби от изплащането на надлимитна медицинска дейност.
Чуйте разговора звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg