Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

Галин Никифоров

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под роклята" и "Черна светлина".

По думите на Никифоров книгите са нещо, което осветява живота по един вълшебен начин, затова той честити празника на всички писатели, издатели, читатели и любители на книгата.

Писателят не назовава конкретни идеи и цели, които следва в писането, тъй като водещи в неговия творчески процес са интуицията и вдъхновението. Ето защо книгите си самият Никифоров определя като леко объркващи и "междувидови".

Като читател в последните години Никифоров предпочита документална литература, от която, разбира се, черпи факти и вдъхновение за своите романи. Съчетаването на метафори, ритъм, структура, герои звучи лесно, но е трудоемък процес, който  му отнема около четири години с всяка една книга, казва Никифоров.

"С всеки един роман се опитвам да постигна нещо ново от това, което съм правил преди, като си давам ясна сметка, че всеки роман е стъпка към следващия. Има кръстосвания, влияние на една идея върху друга", споделя писателят.

Никифоров говори с желание и лекота за романа, който пише в момента. По думите му това е експеримент, който досега не е срещал в нашата литература. Бъдещият роман ще се нарича "Бяла светлина" и ще разказва  същата история като в "Черна светлина", но през погледа на женски персонаж.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10