Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева.
В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в морската ни столица ученици от IX, X и XI клас представиха съвместна изложба "Майстора през нашите очи". Тя включва офорти, създадени по творби на Владимир Димитров-Майстора. Образците са моливни тушови рисунки от времето на Балканската война от 1912 и 1913 година, които са открити неотдавна. Големият български художник се включва като доброволец и военен художник в нея.
"Начинът на работа с щрихи в една посока, решаването на пластичните проблеми по този начин, е нещо ново за нас и за тях, и нашата цел като преподаватели е да ги сблъскаме с различни проблеми в пластичното и да им показваме различни решения. Перфектни бяха за нашата задача.", обяснява избора на темата преподавателят по графика в НУИ "Добри Христов" Георги Кенаров.
От няколко години Националното училище по изкуства и Градската художествена галерия във Варна работят по съвместна образователна програма. В резултат на нея се появява и поредицата от изложби със заглавие "През моите очи…", уточнява Георги Кенаров. Досега учениците са имали възможност да създават офорти, вдъхновени от картините на големите световни майстори като Рембранд и Франсиско Гоя.
Изложбата "Майстора през нашите очи" е част от Пролетния салон на изкуствата на община Варна.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Георги Кенаров
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg