Един снимачен миг – в "Артефир" ставаме част от работния процес на режисьора Стефан Командарев върху най-новия му филм с работно заглавие "Made in EU".
Валери Леков, водещ на предаването "Събота сутрин", но и актьор в епизодични роли в много от филмите на Стефан Командарев, ни пренася на снимачната площадка в Рудозем, където снимките на филма текат в момента. След Хасково, Димитровград, Мадан и Рудозем следващата спирка на снимачния екип ще бъде Лайпциг, тъй като филмът е копродукция между България, Германия и Чехия.
Предстоящата лента ще засяга темата за трудовата експлоатация и глобализацията, като действието се развива в малък български град по време на пандемията. Главен персонаж е обикновена шивачка в малък цех, а в нейния образ се превъплъщава актрисата Гергана Плетньова, с която Командарев работи за първи път.
"Има и млади актьори, с кoито не съм работил досега, има и "стари муцуни" като Ивайло Христов, Иван Бърнев, Герасим Георгиев-Геро", споделя режисьорът.
Филмите на Стефан Командарев са известни със своята социална ангажираност. "Говорим за една тема, която от много години ме знаимава – трудовата експлоатация, модерното робство, разделението в Европа между главните и периферните центрове", казва Командарев.
Гергана Плетньова, от своя страна, заявява: "Толкова много исках да участвам във филм на Стефан Командарев, защото неговите филми са филми-мисия. Той прави нашата работа много по-пълноценна и смислена, защото филмите му имат функция да маркират проблемни места в нашия социален, реален живот."
Какво още казаха Командарев и Плетньова – директно от снимачната площадка – чуйте в звуковия файл:
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg