Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички в джаза

Снимка: bridgestobelonging.ca

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк".

Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз любители от цял свят, които празнуват безценното културно наследство на тази откровена музика на свободата.

В международния ден на джаза, на вниманието ни е подготовката на 27-ото издание на международния Банско джаз фест. Тази година той ще се проведе от 3 до 10 август. "Всички в джаза, всички в Банско" е логото на фестивала, а Българското национално радио отново ще бъде медиен партньор на музикалното събитие.


Като акценти в програмата на Джаз фестивала в Банско се очертават Джаз академията, под егидата на Министерството на културата, съпътстващата програма, която и този път включва семейни игри, дневна сцена в парка, следобедни джаз импровизации – Джаз в града, Джем сешъни и Срещи с публиката. Новият елемент е Пленерът по скулптура, по проект на асоциация "Фестивалите в България”, подкрепен от Национален фонд "Култура". Ще бъде създадена и "Алея на джаза" със скулптурни фигури от камък на изтъкнати творци от българската джаз сцена. Една от фигурите е на основателя на фестивала – покойният д-р Емил Илиев.

За джаза като кауза Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Илияна Щерева, председател на УС на асоциация "Фестивалите в България" и съорганизатор на Банско джаз фестивал‘2024, и с Лили Големинова – журналист и музикален редактор в Радио София, трайно свързана с историята на фестивала.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15