Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоенергията на душата и свободата на духа

Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева
Снимка: Калина Станева

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович.

Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския край.

Става дума за предстоящия в края на август събор в околностите на Петрич, в чиято организация участват местната община и три християнски храма, както и големи имена от българския фолклор. Става дума за международно събитие от сериозен мащаб, в което вдъхновителите Славко и Ели очакват да се включат голям брой участници и зрители.

Ели Кордева, една от основателките на Пирин фолк е легенда в пиринския край, но е свързана музикално с различни краища на страната. Тя има медицинско образование, но заедно с това е екстрасенс, певица, композитор, автор на текстове за песни, за малко е била учителка, както и телевизионен водещ. Известна е и кармичната връзката на артистката с баба Ванга. Една от песните на Ели се нарича "Ванга". Освен срещите си наяве, ясновидката и певицата общуват и до днес астрално. При едно от тези спиритични посещения, светицата съобщава: "Ти ке напишеш песен за мен". Точно така и се случва, така се ражда песента "Ванга".

Славко Матанович е родом от Хърватска. Първоначално пробива като строителен предприемач. Но болест му помага да разбера, че материалният свят е преходен, а духовността е пътят, по който човек израства и намира себе си. И приема здравословното предизвикателство като свое мисионерско поприще. Завършва образование и се дипломира като професионален бионерготерапевт. Към днешна дата той е официален преподавател по Биоенерготерапия във Факултета по интегративна медицина на Медицинския университет в Осиек. Вече като професор преподава на студенти по Програма за пожизнено образование, чрез метода на биоенерготерапията, провежда обучения и в чужбина. Включително в България, която Славко признава за своя втора родина.

Кои сме, за какво сме тук? Славко и Ели имат свои отговори на този вечен въпрос. Славко, българският хърватски чудотворец и Ели, пиринската горда българка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50