Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоенергията на душата и свободата на духа

Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева
Снимка: Калина Станева

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович.

Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския край.

Става дума за предстоящия в края на август събор в околностите на Петрич, в чиято организация участват местната община и три християнски храма, както и големи имена от българския фолклор. Става дума за международно събитие от сериозен мащаб, в което вдъхновителите Славко и Ели очакват да се включат голям брой участници и зрители.

Ели Кордева, една от основателките на Пирин фолк е легенда в пиринския край, но е свързана музикално с различни краища на страната. Тя има медицинско образование, но заедно с това е екстрасенс, певица, композитор, автор на текстове за песни, за малко е била учителка, както и телевизионен водещ. Известна е и кармичната връзката на артистката с баба Ванга. Една от песните на Ели се нарича "Ванга". Освен срещите си наяве, ясновидката и певицата общуват и до днес астрално. При едно от тези спиритични посещения, светицата съобщава: "Ти ке напишеш песен за мен". Точно така и се случва, така се ражда песента "Ванга".

Славко Матанович е родом от Хърватска. Първоначално пробива като строителен предприемач. Но болест му помага да разбера, че материалният свят е преходен, а духовността е пътят, по който човек израства и намира себе си. И приема здравословното предизвикателство като свое мисионерско поприще. Завършва образование и се дипломира като професионален бионерготерапевт. Към днешна дата той е официален преподавател по Биоенерготерапия във Факултета по интегративна медицина на Медицинския университет в Осиек. Вече като професор преподава на студенти по Програма за пожизнено образование, чрез метода на биоенерготерапията, провежда обучения и в чужбина. Включително в България, която Славко признава за своя втора родина.

Кои сме, за какво сме тук? Славко и Ели имат свои отговори на този вечен въпрос. Славко, българският хърватски чудотворец и Ели, пиринската горда българка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33