Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

Иконописецът Диан Костов и изложбата му "Кръстопът — цената на избора", която преобразява Националната базилика на Светото сърце в Брюксел

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към  иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като преобразява базиликата отвътре и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи. Платната, които изобразяват Исус Христос и Дева Мария са с размери близо 20 метра и за разпъването им се грижат алпинисти.

"Искам нещата, които правя да отговарят на времето и да интригуват младите хора. Това изкуство е на над 2000 години и се развива.", каза за "Домът на музите" иконописецът Диан Костов, а съпругата му и главен асистент за проектите Милена Ташкова сподели, че: " Диан е много съвременен и модерен човек, душата му и начина му на мислене много отговаря на времето в което живее."

Диан Костов, Теодора Церовска и Милена Ташкова
Двамата работят с голям млад екип, които са уверени в работата си и за тях няма невъзможни неща.

Изложбата е разделена на три части:

"Накъде отиваме?" – е първата част на изложбата и започва още пред базиликата, като зрителите ще бъдат предизвикани да извървят път, който представлява нашите търсения и лутания в постигането на духовност и хармония.

Втората част – "Цената" започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под трънения венец можем да си зададем въпроси, свързани с "Цената", която плащаме за успехите си и съпътстващите ги трудни избори.

Третата част – "Пътят" е срещата с онази част от нас, която се свързва, доверява се и търси Бога. Именно тук ще бъдат представени над 70 оригинални творби на Диан Костов – икони, рисунки и картини. Цялото пространство ще създава усещане за небесен свят, изпълнен с над 1300 бели птици.

Припомняме, че "Кръстопът — цената на избора" беше специален гост на катедралата Вотивкирхе във Виена, миналата година, по покана Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата.


Младия талант Катерина Кацарова представи изложба си на икони в Националния музей "Борис Христов". Разглеждаме как един млад човек решава да рисува икони и как духовното движи ръката на твореца.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40