Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с драматурга Майя Праматарова в рубриката "Моментна снимка"

Ключове към съвременното сценично изкуство

Момент от спектакъла "Елементарните частици", Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов".
Снимка: Александър Богдан Томпсън

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с публицистична острота се занимават с проблеми за мира и войната, за човека в света, заплашен от конфликти и несъизмерими за неговото разбиране технологии. През различните автори и сценични прочити съвременната сцена търси единичния, субективен поглед върху проблеми, които засягат мнозина.

Във фокуса на разговора с драматурга Майя Праматарова в рубриката "Моментна снимка" са спектаклите - "Засекретено изследване" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - премиера на Иван Добчев и екип по пиеса на Иван Вирипаев, "Самотата в съвременния човек/свят" - спектакъл на Веселка Кунчева и Мариета Голомехова, копродукция на Кукления театър в Стара Загора и ДКТ в Плевен, "Хага" - постановка-кауза на Галин Стоев в Народния театър "Иван Вазов" по текст на Саша Денисова, "Елементарните частици" по Мишел Уелбек – спектакъл на Крис Шарков и екип от програмата "Театър+" на Камерната сцена на Народния театър и др.

Темата за съвременните ключове на изкуството е разширена с разговор за интепретациите на картини от постоянната експозиция на "Квадрат 500", разкрити по нов начин от 12 хореографа чрез проекта "Виртуални тела 2.0", продуциран от Росен Михайлов. Темата за танца е продължена с анонса за новия спектакъл "Тайната Данте", върху който работи хореографът Асен Наков. Това е мощно преоткриване на поетиката на Данте, над което работи цялата трупа на балет "Арабеск". В екипа на постановката, чиято премиера се очаква в началото на новия сезон, е композиторът Румен Бояджиев-син, с когото хореографът успешно работи в тандем.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23