Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец", който Паулина Мичева представя в "Нашият ден".
Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец и палеонтологът Хуан Луис Арсуага се впускат в научно-популярно пътешетсвие през еволюцията, напомнящо на сократически диалог. Целта на книгата е да проследи различни феномени от човешкото минало, постижения на изкуството, научни принципи и природни явления – всичко това, което ни прави човеци – с много чувство за хумор и стил.
"За мен това е революция в писането за наука", заявява Мичева. Преводът на книгата е дело на Десислава Антова.
Книгата е построена фрагментарно, като неандерталецът Миляс и хомо сапиенс Арсуага прескачат от праисторията до днес, за да разкрият по един емоционален начин колко близки сме хората до своите предци. Тезата, която Миляс защитава, е, че неандерталците са били по-добрият, наивен, сантиментален вид, който е заслужавал да оцелее.
Процесът на работа по книгата е бил "началото на едно красиво приятелство", разказва Мичева. В Испания вече е издадена още една книга от авторския тандем – "Смъртта, разказана от един хомо сапиенс на един неандерталец".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg